SKOK PONAD 56K

INTERET W KABLU

INTERET W KABLU

Wielu mieszkańców dużych miast korzysta z podłączenia do sieci telewizji kablowej. W najbliższym czasie "usieciowienie" to może okazać się bardzo przydatne także dla użytkowników Internetu. W Polsce - na wzór krajów zachodnich - zaczęły bowiem powstawać sieci CATV (Cable Television), które - oprócz sygnału telewizyjnego - dostarczają pasma, służące do transmisji danych, w tym oferujące dostęp do Internetu. Dowodem tego może być działalność łódzkiej sieci telewizji kablowej RetSat1 i pilotażowy projekt podłączania Internetu przez operatora warszawskiej sieci kablowej - Aster City.

Struktura okablowania tego typu sieci umożliwia przesyłanie sporej ilości danych. Przystosowanie ich do szybkich transmisji cyfrowych, w porównaniu np. z sieciami PSTN (zwykłe linie telefoniczne), jest stosunkowo łatwe, wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych i niedużego wkładu pracy. Komfort użytkowania sieci i szybkość transmisji (szczególnie w połączeniach krajowych) są znacznie większe niż w przypadku używania modemu klasy 56 Kbps oraz bezpłatnej sieci dostępowej TP SA. Przeprowadzony przez nas test najszybszych modemów pozwala bowiem przekonać się, że nawet one nie są w stanie konkurować z realną prędkością 100 Kbps, oferowaną w sieciach telewizji kablowej. Niestety usługa ta początkowo obejmie tylko duże ośrodki miejskie. Wypada się zatem zastanowić czy warto już dzisiaj odłożyć na półkę wysłużony modem, czy może jednak trochę poczekać. Być może aby utrzymać się na rynku, producenci i dystrybutorzy modemów, a także internetowi providerzy zmniejszą ceny i zaproponują klientowi dodatkowe usługi.

Jak na razie porównanie wysokości abonamentu z kosztami opłat rachunków telefonicznych wypada na korzyść telewizji kablowej. Najpoważniejszy problem stanowi tu dość wysoki koszt urządzeń peryferyjnych (np. modem kablowy), w jakie musi zaopatrzyć się użytkownik. Stosunkowo tanim rozwiązaniem tego problemu jest instalacja modemu kablowego wspólnego dla wszystkich użytkowników (z jednego pionu lub całego budynku). Potem można korzystać z Internetu za pomocą łączy telewizji kablowych prawie za darmo - w ramach abonamentu - tzn. nie płacąc za cenny czas spędzony na surfowaniu.

Prezentując obszerny materiał, dotyczący zasad udostępniania Internetu poprzez sieć telewizji kablowej RetSat1, oraz pewne szczegóły pilotażowego projektu Aster City, pragniemy przybliżyć istotę zjawiska, jakim jest "Internet w kablówce". Wszystko bowiem wskazuje na to, że wkrótce taka forma dostępu do Sieci zagości w naszych domach, stając się alternatywą dla tradycyjnych połączeń telefonicznych.