SLI Asusa dla platformy Intel - pierwszy test w Polsce!

Przedwczoraj do Polski dotarła pierwsza płyta główna Asusa przeznaczona dla platformy Intel współpracującej z dwiema kartami graficznymi jednocześnie generującymi grafikę 3D. Wcześniej takie możliwości otrzymali użytkownicy procesorów AMD, a wyniki testów platform SLI pracujących z Athlonami 64 prezentowaliśmy wielokrotnie. Płyta Asusa P5ND2-SLI Deluxe, tak jak jej odmiana dla procesorów AMD, ma szansę stać się produktem wzorcowym wśród modeli z chipsetami NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition. Czy spełnia pokładane w niej nadzieje i czy platforma SLI dla Intela jest równie szybka co rozwiązanie dla AMD? Dowiecie się tego już teraz, bowiem płytę tę nasza redakcja przetestowała jako pierwsza w Polsce.

Logo chipsetu NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition

Logo chipsetu NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition

Chipset NVIDIA nForce4 SLI jako pierwszy zawitał do platformy AMD. Asus jako jeden z pierwszych producentów na świecie pokazał model A8N-SLI Deluxe, który jeszcze przed otrzymaniem certyfikatu NVIDII, trafił do rąk dziennikarzy. Pisaliśmy o nim zaraz po jego premierze w artykule Podwójna grafika z SLI - można już kupować, ale czy to się opłaca? Jak możecie się z niego dowiedzieć, początkowo chipset nForce4 SLI sprawiał trochę problemów. Konkretnie chodzi tu nawet nie o sam chipset, lecz o płytę Asusa w niego wyposażoną. Producent wyszedł nieco przed szereg i zanim dopracował całkowicie konstrukcję, posłał w świat produkt z niedoskonałym BIOS-em, sprawiającym sporo kłopotów podczas instalacji kart graficznych i samej pracy systemu. W owym czasie karty graficzne nie były także w pełni gotowe na pracę w trybie SLI. Choć konstrukcyjnie nie było przed tym przeszkód, ich BIOS-y nie były przygotowane do pracy w "duecie". Z tego też względu nawet dwie identyczne z pozoru karty tego samego producenta z określonymi płytami głównymi odmawiały współpracy. Tak było kiedyś, a teraz jest już całkowicie inaczej.

Platforma SLI dojrzała, płyty otrzymały nowe wersje BIOS-ów rozwiązujące praktycznie wszystkie trapiące je wcześniej problemy. Karty graficzne instalują się na płytach SLI bez najmniejszych problemów, a ceny modeli przystosowanych do SLI i odpowiednich płyt głównych wyraźnie spadły. Informowaliśmy Was o tym na bieżąco (Ile jest warte SLI, czyli podwójny dopalacz w testach), prezentując Wam wiele testów różnych konfiguracji SLI z oryginałami w rodzaju karty Gigabyte GV-3D1 włącznie (Podwójna grafika na jednym slocie ! ). Dla przypomnienia dodamy, że chodzi o model, gdzie dwa procesory GeForce 6600 GT umieszczono nie na dwóch, lecz na jeden karcie. Jak się okazało i taka konfiguracja jest możliwa, a dodatkową korzyścią płynąca z takiego rozwiązania jest istotna redukcja ceny systemu SLI.

Rodzaje kart graficznych przystosowane do pracy w konfiguracji SLI.

Aby skorzystać z trybu SLI potrzebujecie dwóch identycznych (pochodzących z tej samej serii i od tego samego producenta) modeli kart wyposażonych w jeden z następujących procesorów:

-GeForce 6600 GT

-GeForce 6800 GT

-GeForce 6800 Ultra

To wersja oficjalna akceptowana przez NVIDIĘ. Oprócz ww. układów, możliwe są także konfiguracje nietypowe, jak wspomniany już przez nas Giagyte z dwoma procesorami na jednej karcie, lub mające pojawić się wkrótce na rynku karty tego samego producenta, które pomimo procesorów GeForce 6600 (nie GT) także będą mogły pracować w tandemie. Z kolei Asus przygotowuje prawdziwe monstrum - kartę z dwoma procesorami GeForce 6800 Ultra. Zobaczymy czy firma zdąży z premierą tego produktu i czy będzie miał on sens. Już w czerwcu NVIDIA ma pokazać następcę układów serii GeForce 6xxx, który w swojej najmocniejszej wersji ma być dwukrotnie szybszy od GeForce 6800 Ultra. Pisaliśmy o nim i o planach nowych chipsetów nForce w materiale Potężny G70 i niskobudżetowy C51G - dwie nowe propozycje Nvidii .Wtedy wspomniana karta Asusa ma sens o ile jej cena będzie zdecydowanie niższa niż nowego, topowego modelu.

Po dużym sukcesie platformy nForce4 SLI dla procesorów AMD, NVIDIA zdecydowała się na wkroczenie na nie zajmowany dotychczas przez siebie segment układów sterujących do płyt głównych dla procesorów Intel. Na targach CeBIT 2005 po raz pierwszy zaprezentowano chipset nForce4 SLI Intel Edition.

Podobne, lecz nie takie same

Nazwa chipsetu do obu platform pozostała taka sama, dlatego kupując płytę główną, nie zapomnijcie zaznaczyć, do jakiego procesora jest przeznaczona. Obecnie tylko wersja SLI trafi na rynek platform Intela. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami koncernu, który uprzedzał, że do procesorów Intel zaoferuje jedynie produkty unikatowe, takie, których sam Intel nie zamierza oferować. W wywiadzie z PCWK wspominał o tym Jen-Hsun Huang, dyrektor i szef zarządzający koncernu ( NVIDIA - ekspansja na nowe rynki.

Chipset nForce4 SLI w wersji Intel wyposażony jest w mostek północny. Wersja AMD takiego elementu nie zawiera ze względu na kontroler pamięci wbudowany w sam procesor Athlon 64. NVIDIA podkreśla ciekawe funkcje chipsetu: znany już w wersji do AMD - Active Armor (sprzętowy firewall w mostku południowym), prosty w obsłudze kontroler dysków pracujących w trybie RAID oraz nTune, świetne narzędzie dla miłośników podkręcania, które pozwala na zmianę parametrów pracy pamięci RAM, zwiększanie częstotliwości taktowania szyny systemowej oraz monitoring temperatury z poziomu systemu operacyjnego. Układ nForce4 SLI Intel Edition może pracować z szyną systemową 1066 MHz, obsługuje instrukcje EM64T, technologię XD-bit oraz EIST. Akceptowane pamięci to DDR2 533 i 667 MHz. Mostek południowy wyposażono w gigabitowy kontroler sieci LAN, SATA II 3 Gb, USB 2.0, FireWire oraz 8-kanałowy kontroler audio. To pierwszy chipset do produktów Intela, pozwalający stosunkowo niskim kosztem utworzyć platformę, na której można zainstalować dwie karty graficzne pracujących jednocześnie.


Zobacz również