SLI na gwiazdkę

W ciągu najbliższych dwóch do czterech tygodni na rynek powinno trafić kilka płyt głównych pozwalających na instalację kart graficznych NVIDII w trybie SLI (dwie karty jednocześnie generują obraz).

Płyta główna MSI SLI K8N Diamond

Płyta główna MSI SLI K8N Diamond

Niedawno informowaliśmy Was o pojawieniu się płyty Asusa, która jako jedna z pierwszych umożliwia instalację kart graficznych w trybie SLI - Podwójna grafika z SLI - można już kupować, ale czy to się opłaca?.

Teraz swoje produkty SLI zapowiadają inni producenci płyt głównych. Najwięcej płyt SLI będzie wyposażonych w chipset NVIDIA nForce4 SLI przeznaczony dla procesorów AMD Athlon 64 i Sempron. Oczywiście układ ten pozwala na instalację kart graficznych wyposażonych w interfejs PCI Express x16. W trybie SLI oba sloty PCI-E pracują z prędkością x8, po przestawieniu odpowiedniego selektora w tryb pracy pojedynczej, pierwsze gniazdo graficzne pracuje z prędkością x16, a drugie x1.

Ze SLI trzeba uważać

Już wkrótce zaprezentujemy Wam wyniki testów kart pracujących w trybie SLI na platformie Asusa. Jeszcze zanim będziecie mieli okazję zapoznać się z naszym tekstem, warto dodać, że do SLI trzeba się porządnie przygotować. Nie wszystkie karty graficzne, nawet te teoretycznie przygotowane do pracy w trybie SLI, w praktyce chcą działać w tandemie. I nie wystarczy tu identyczny BIOS i identyczny producent karty. Napotykaliśmy tu na spore trudności, spowodowane niekompatybilnością posiadanych przez nas kart (a były wśród nich i najnowsze modele). Prawdopodobnie w przyszłości, produkty teraz pracujące niepoprawnie, po wymianie BIOS-u na nowy będą pełnowartościowymi składnikami platformy SLI. Aktualnie jednak chętni do zbudowania takiej konfiguracji muszą uważać przy doborze kart graficznych.

Płyty już wkrótce

Oprócz wspomnianego już Asusa, swoje płyty główne SLI już na dniach zaprezentuje MSI i Gigabyte.

Niestety nie ma na rynku płyt głównych z pierwszymi chipsetami VIA, które teoretycznie miały obsługiwać karty pracujące w trybie SLI. Piszemy teoretycznie bo płyt takich nikt oprócz VIA na oczy nie widział. Chipsety te nie docierają także do producentów płyt głównych.


Zobacz również