SLI - szybko, jeszcze szybciej

SLI to alternatywa dla wydajnych kart graficznych montowanych pojedynczo. Dwie karty tworzące grafikę jednocześnie zapewnią wydajność nieosiągalną w standardowych zestawach.

O SLI pisaliśmy już wielokrotnie, prezentowaliśmy także testy wydajności platformy Asusa wyposażonej w dwie karty GeForce 6600 GT. Od czasu premiery SLI i naszych wcześniejszych artykułów minęło już kilka miesięcy, rozwiązanie pozwalające na równoczesną pracę dwóch karty graficznych znacznie dopracowano, zwłaszcza kompatybilność sprzętu i stabilność platform tego typu. Kilka nowych wersji sterowników zarówno do kart graficznych, jak i płyt głównych SLI (NVIDIA opracowała nowe sterowniki do płyt z chipsetem nForce4) zwiększyło także liczbę profili do gier obsługiwanych przez SLI. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każda gra skorzysta z dodatkowej karty graficznej. NVIDIA, co prawda, na bieżąco uzupełnia listę, jednak w momencie premiery nie każda gra może być przez SLI obsługiwana. Wtedy za obróbkę grafiki odpowiada tyko jedna karta graficzna. SLI może też nie obsługiwać starszych gier, ale w tym wypadku pojedyncza wydajna karta typu GeForce 6600 GT bez problemu poradzi sobie z generowaniem płynnej grafiki nawet w wysokiej rozdzielczości.

Warto czy nie?

SLI wzbudza wiele emocji. Jest to produkt luksusowy, przeznaczony dla osób, które na kartę graficzną mogą przeznaczyć co najmniej 1500 zł. Za tę cenę można kupić wydajną kartę typu Radeon X800 XL lub combo 2xGeForce 6600 GT.

Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że zwykle zestaw dwóch GeForce'ów sprawuje się lepiej niż jedna karta wysokiej klasy. Wyniki można porównać, zaglądając do tabeli zamieszczonej w teście najwydajniejszych kart graficznych, który publikujemy w tym wydaniu PC Worlda. Platforma sprzętowa, poza płytą główną (w testach SLI posługiwaliśmy się płytami tego samego producenta, który dostarczył podwójne karty graficzne, a więc - Gigabyte i MSI), jest bardzo zbliżona. Kluczowe elementy, takie jak procesor oraz rodzaj i ilość pamięci, pozostały niezmienione. Jeśli nie stać cię na zakup dwóch kart jednocześnie, kup GeForce 6600 GT, a po jakimś czasie drugą identyczną kartę z tym samym procesorem. Dyskusji nie podlegają zalety SLI pracującej w konfiguracji GeForce 6800 GT/Ultra. Taki tandem nie ma konkurencji wśród kart pojedynczych i właśnie podwójne, mocne SLI sprosta wymaganiom stawianym komputerom przez gry, które ukażą się na początku przyszłego roku. Dowiodły tego pokazy silnika graficznego Unreal Engine, który z dwoma tylko kartami SLI GeForce 6800 Ultra może płynnie generować bardzo złożone sceny.

Ten silnik będzie wykorzystywało mnóstwo gier akcji nowej generacji i jeśli chcesz komfortowo pograć w następców "Dooma 3" czy "Half Life 2", to podwójne karty będą dobrym wyborem.

Niestety, cena takiego zestawu znacznie przekracza możliwości większości graczy. Same karty kosztują około 3500 zł (2xGeForce 6800 GT), a do ich obsługi potrzeba jeszcze kosztownej płyty z chipsetem nForce4 SLI. Jak widać, tanio nie będzie, jednak wiemy, że i takiego sprzętu część naszych czytelników poszukuje. Najlepsze konfiguracje są, jak widać, zawsze w modzie.


Zobacz również