SMS-em zablokujesz dostęp do skradzionego notebooka

Ericsson i Intel chcą umieścić w laptopach szerokopasmowe moduły, dzięki którym dane przechowywane na dyskach komputerów w przypadku ich zgubienia lub kradzieży będzie można zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych.

Firmy Intel i Ericsson podjęły współpracę, która ma zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych w notebookach informacji. Odpowiedni moduł, kompatybilny z technologią Intel Anti-Theft PC Protection, zapewnić ma skuteczną ochronę w przypadku kradzieży lub utraty komputera.

Sposób działania modułu jest prosty: właściciel urządzenia w każdym momencie może wysłać wiadomość SMS, która - odebrana przez moduł - uruchamia procedurę blokującą dostęp do zasobów peceta. Dzięki temu laptop zostaje całkowicie zablokowany i dalsze korzystanie z niego jest już niemożliwe. Użytkownik w podobny sposób może odblokować swój komputer.

Moduł dysponuje też wbudowanym odbiornikiem GPS - system nawigacji satelitarnej można wykorzystać do przesłania do serwera danych o geograficznej lokalizacji komputera. Jeśli maszyna znajdzie się poza zdefiniowanym obszarem (np. wskutek kradzieży), uruchamiany jest alarm.

Rynkowa premiera technologii zapowiadana jest na przyszły rok.