SMS-y i e-maile z automatu TP

Od 28 czerwca ze specjalnie oznakowanych żółtych budek telefonicznych TP można oprócz realizacji zwykłych połączeń głosowych wysyłać SMS-y i maile. Po roku od podjęcia decyzji Telekomunikacja Polska zainstalowała i uruchomiła w kraju 14 tys. publicznych automatów telefonicznych eXanto. Do końca roku ma ich być 21 tys., a docelowo operator przewiduje instalację łącznie 25 tys. takich automatów telefonicznych z nowymi usługami.

Do wysyłania z nowego automatu publicznego eXanto komunikatów SMS (160 znaków) lub poczty e-mail (250 znaków) są potrzebne specjalne karty z przedpłatą, o nominale 5 złotych (20 SMS-ów). Można również korzystać z dotychczasowych kart telefonicznych TP, ale jedynie tych z zamontowanym w nich chipem (z mikroprocesorem). Nie jest to usługa tania. Wysłanie jednej wiadomości lub poczty za pomocą karty SMS TP kosztuje 25 groszy (z VAT). Takie samo przesłanie z budki telefonicznej, korzystając z normalnej karty chipowej TP, jest jeszcze droższe: 40 groszy (Karta 60), 50 groszy (Karta 30) oraz 60 groszy (Karta 15). Karty SMS TP stopniowo trafiają do sprzedaży, od 12 lipca będzie można je kupić we wszystkich Telepunktach TP, a także w kioskach i na stacjach benzynowych.

Nowe automaty telefoniczne eXanto TP zakupiła od szwajcarskiej firmy Ascom, wraz z systemem zarządzania PMS (Payphone Management System). System ten po zweryfikowaniu poprawności karty i stanu jej konta zezwala na dalsze łączenie i przesyłanie komunikatów. Wadą całego rozwiązania jest brak sygnalizacji potwierdzenia przez adresata odbioru nadanej wiadomości (automat nie sprawdza poprawności wprowadzanego numeru ani adresu) oraz zbyt długi czas realizacji połączenia. Jest on uzależniony od lokalizacji najbliższego serwera SMS. W kilku dokonanych próbnych połączeniach nie spadał on poniżej 2 minut (Wrocław).

Charakterystyczną cechą systemu zarządzającego PMS jest możliwość kontroli stanu automatów telefonicznych, co do tej pory nie było praktycznie możliwe w starych rozwiązaniach budek telefonicznych. System w każdej chwili pozwala ustalić który automat telefoniczny jest zepsuty, jak zarabia dla firmy, jak często jest użytkowany oraz jaka jest skala wyłudzeń przy korzystaniu z klonowanych lub nielegalnie ładowanych kart telefonicznych. Zarówno wysyłanie wiadomości SMS i e-mail na numery międzynarodowe jak i na numery SMS Premium nie jest możliwe, podobnie jak odbiór w automacie telefonicznym jakichkolwiek wiadomości tekstowych.

Oferta "SMS z budki" jest skierowana głównie dla młodzieży, która jeszcze nie ma telefonów komórkowych. Wiąże się to z faktem, że najniższe opłaty kartą prepaidową – za wysłanie SMS-a w sieci telefonii komórkowej – nie przekraczają obecnie 20 groszy: 18,3 groszy w Heyah (Era), 15 groszy w Team2 (Plus) oraz 20 groszy w Nowym Popie (Idea). W abonamencie przesłanie komunikatu SMS we wszystkich sieciach kosztuje już 29 groszy.