SMS-y podbijają Amerykę

Wiadomości tekstowe od zawsze cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pozwalają na szybką komunikację w prawie każdych warunkach. Najnowsze badania amerykańskiego społeczeństwa przeprowadzone przez Pew pokazują, że przez ostatnie dwa lata liczba przesyłanych SMS-ów wzrosła o niemal połowę.

W badaniu wzięło udział 2277 dorosłych właścicieli telefonów komórkowych. Wyniki pokazują, że z funkcji wiadomości tekstowych korzysta 73 procent z nich. Jest to niewielka zmiana w stosunku do lat ubiegłych, kiedy odsetek ten był o 1 punkt procentowy mniejszy. Ogromny wzrost nastąpił za to w ilości przesyłanych SMS-ów. Pod koniec 2009 roku było to średnio "jedynie" 30 wiadomości na dzień, podczas gdy na początku roku 2011 liczba ta wynosiła już prawie 42 wiadomości na dzień.

Bardzo interesujące jest również zestawienie ilości SMS-ów dla poszczególnych grup wiekowych. Jak łatwo można się domyślić, największą aktywność wykazuje młodsze pokolenie. Osoby w wieku 18-24 lata odbierają i wysyłają średnio 110 wiadomości na dzień. Okazuje się jednak, że statystyki te zawyża jedynie wąska grupa - otrzymywanie i wysyłanie powyżej 200 wiadomości na dzień zadeklarowało 12 procent ankietowanych w tym wieku, a powyżej 100 wiadomości 23 procent. Co ciekawe, wyniki są dosyć zbliżone dla przedstawicieli obu płci.

Zobacz również:

  • Bitdefender ostrzega - hakerzy wysyłają coraz więcej SMS-ów
  • Jak sprawdzić, czy mój telefon został zhakowany?

Jak na tle SMS-ów wypadają tradycyjne rozmowy głosowe? Ankietowani na początku roku 2011 wykonywali średnio około 12 rozmów telefonicznych dziennie (spadek w stosunku do roku ubiegłego). Podział na grupy wiekowe wygląda tu podobnie, jak w przypadku wiadomości tekstowych - przewodzą 18-24-latkowie, a liczba wykonywanych połączeń spada wraz z wiekiem. Pewną niespodzianką mogą być jednak wyniki dla kobiet i mężczyzn. Wydawać by się mogło, że pogawędki przez telefon są domeną pań, ale to panowie deklarują wykonywanie o blisko 1/3 więcej połączeń.

Czy można zatem zakładać, że amerykańska społeczność woli komunikować się za pomocą tekstu? Nie do końca. Jedno z pytań w ankiecie odnosiło się do preferowanej metody kontaktu w ważnej sprawie. W tym wypadku bezsprzecznie zwyciężyła rozmowa głosowa - wybrała ją ponad połowa ankietowanych. 31 procent wolałoby dostać SMS-a, a pozostali swój wybór uzależniali od okoliczności.

Pełne wyniki badania (uwzględniono tam także podział na rasę, dochód oraz wykształcenie) można znaleźć na stronie Pew.