SMS z komputera

Rosnąca w zawrotnym tempie popularność krótkich wiadomości tekstowych zwanych SMS-ami spowodowała, że obecnie można je wysyłać nie tylko przez telefon. W Internecie znajdziesz bramki służące do tego celu oraz odpowiednie programy.

Rosnąca w zawrotnym tempie popularność krótkich wiadomości tekstowych zwanych SMS-ami spowodowała, że obecnie można je wysyłać nie tylko przez telefon. W Internecie znajdziesz bramki służące do tego celu oraz odpowiednie programy.

Usługi SMS (Short Messaging Service) każdego z polskich operatorów komórkowych są tańsze od tradycyjnego połączenia telefonicznego (np. w Idei w najtańszym abonamencie SMS kosztuje ponad cztery razy mniej niż minuta rozmowy), a w niektórych sieciach na świecie nawet bezpłatne (np. w Nextel w Portugalii czy w Guernsey Telecoms na wyspie Guernsey w Wielkiej Brytanii).

Zarówno wysłanie, jak i odczytanie wiadomości nie zajmuje dużo czasu, a w dodatku nie trzeba jej odczytywać od razu - można SMS zapisać i odczytać w wolnej chwili. Poza tym, jeśli abonent, z którym chcesz się skontaktować, wyłączył aparat, to Twoja wiadomość dotrze do niego od razu, gdy włączy telefon. Nic dziwnego, że popularność SMS-ów stale rośnie.

Z badań prowadzonych przez GSM Association wynika, że do końca 2001 roku użytkownicy telefonów komórkowych wyślą ponad 200 mld SMS-ów. W 1999 roku miesięcznie wysyłano ich na świecie około 1 mld, w początkach 2001 roku już 16 mld, a pod koniec bieżącego roku ma być wysyłanych ok. 25 mld SMS-ów miesięcznie. Przy liczbie użytkowników telefonów komórkowych wynoszącej ponad 500 mln jest to prawie 50 SMS-ów na osobę.

Niezwykła popularność tej formy komunikacji spowodowała, że w Sieci pojawiło się wiele bramek umożliwiających wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Dużym uznaniem cieszą się też programy do wysyłania SMS-ów. Są zazwyczaj bezpłatne, dlatego bez dodatkowych kosztów można wysłać wiadomość bezpośrednio z własnego komputera. Użytkownik płaci jedynie za połączenie z Internetem. Równolegle może przeglądać strony WWW czy ściągać dane.

Niestety, część tego typu programów nie działa zadowalająco, mimo to warto przyjrzeć się bliżej kilku z nich.

Kontakt

Kontakt służy do rozmów typu chat, ale wysyłanie za jego pomocą SMS-ów stwarza poważne problemy.

Kontakt służy do rozmów typu chat, ale wysyłanie za jego pomocą SMS-ów stwarza poważne problemy.

Program sygnowany znakiem Wirtualnej Polski umożliwia "chatowanie" ze znajomymi oraz wysyłanie różnego typu wiadomości - także SMS-ów do właścicieli telefonów komórkowych. Jest bezpłatny, ale żeby go zainstalować, należy założyć konto pocztowe w Wirtualnej Polsce.

SMS-y można wysyłać tylko do polskich sieci komórkowych, za to program pozwala na wpisanie nawet do tysiąca znaków, ponieważ sam dzieli wiadomość na części i wysyła je w odpowiedniej kolejności. Kontakt dosyć często ma problemy z wysłaniem, więc nie wszystkie wiadomości trafiają do adresatów. Skuteczność jest niska, bo nie przekracza 50 procent.

Za pomocą Kontaktu można także wysyłać i odbierać e-maile, pełni zatem funkcje uproszczonego programu pocztowego. Ciekawostka: zainstalowanie dodatkowego modułu System Syntezy Mowy umożliwi komputerowi odczytywanie "na głos" treści e-maili.

Mimo wielu zalet program nie działa tak, jakby można sobie życzyć. Miejmy nadzieję, że skuteczność wysyłania SMS-ów wzrośnie, co znacznie zwiększy walory użytkowe Kontaktu.

Onet Komunikator

Onet Komunikator w standardowej skórce niczym się nie różni od konkurencyjnych programów tego typu.

Onet Komunikator w standardowej skórce niczym się nie różni od konkurencyjnych programów tego typu.

Program jest bez wątpienia odpowiedzią Onetu na Kontakt Wirtualnej Polski. Również bezpłatny, ale do jego uruchomienia potrzebne są onet_id oraz hasło. Oznacza to, że jeśli chcesz używać Komunikatora, a nawet tylko go przetestować, musisz założyć konto pocztowe na serwerze Onetu.

Podobnie jak Kontakt, Onet Komunikator pozwala użytkownikom na rozmowy w czasie rzeczywistym (chat), może zastępować program obsługujący pocztę elektroniczną oraz umożliwia wysyłanie SMS-ów zarówno do operatorów polskich, jak i zagranicznych.

Zdarza się, że wiadomości wysłane za pomocą Komunikatora nie docierają do adresata. Z kolei wysyłanie zajmuje niekiedy chwilę, a innym razem nawet dwie godziny, przy czym przez cały ten czas musisz patrzeć na okno z treścią, bo program nie pozwala go zminimalizować.

Wygląd Komunikatora można zmienić, nakładając na program tzw. skórkę. W galerii na stronie Onetu znajdziesz trzy takie wdzianka (lub otrzymasz je, decydując się na pełną instalację programu), tzn. jedno standardowe o wyglądzie typowym dla programów Windows oraz dwie skórki całkowicie różniące się od znanych programów.

Onet Komunikator to do rozmów tekstowych (tzw. chat), ale wysyłanie SMS-ów nie jest jego mocną stroną.

Menadżer SMS

Program umożliwia wysyłanie e-maili, wiadomości na bipery i pagery, SMS-ów oraz logo (nie mylić z wiadomościami graficznymi) do właścicieli telefonów Nokii. Piętnastodniową wersję demonstracyjną Menadżera, pozwalającą na wysłanie pięćdziesięciu SMS-ów (do 160 znaków) oraz pięciu logo pobierzesz ze strony www.centrumsms.com.pl.

Wszelkiego rodzaju informacje można wysyłać nie tylko do jednego odbiorcy, ale do całej ich grupy, a zarejestrowana wersja pozwala na ustawienie raportu doręczeń, przesyłanego na telefon komórkowy w formie SMS-u lub pocztą elektroniczną.

Interfejs do złudzenia przypomina wygląd Outlook Expressu, co bardzo ułatwia posługiwanie się programem. Autor Menadżera reklamuje program jako "pierwszy polski system do zarządzania wiadomościami SMS". Zarządzanie polega na identycznym jak w Outlooku umieszczaniu wiadomości w folderach: wysłane, usunięte, kopie robocze.

Menadżer pozwala wysyłać SMS-y do sieci komórkowych na całym świecie, ale bardzo często zawodzi, nawet jeśli adresatem jest abonent polskiego operatora. W przeciwieństwie do innych programów, zamiast poinformować użytkownika o niepowodzeniu, powiadamia go o dostarczeniu wiadomości do adresata.

Mimo zalet i bardzo starannego wykonania, naszym zdaniem nie warto kupować tego programu. W Sieci znajdziesz o wiele lepsze i bezpłatne, choć może niektórym użytkownikom właśnie ta aplikacja przypadnie do gustu.

SMS-Express i Gadu-Gadu

Gadu-Gadu, podobnie jak SMS-Express, ma prosty, czytelny wygląd.

Gadu-Gadu, podobnie jak SMS-Express, ma prosty, czytelny wygląd.

Oba programy są blisko spokrewnione. Pierwszy służy tylko do wysyłania SMS-ów, drugi to rozbudowana aplikacja, która oprócz wysyłania SMS-ów pozwala na przesyłanie plików między użytkownikami Internetu i prowadzenie pogawędek.

SMS-Express umożliwia wysyłanie wiadomości o długości dość nietypowej, bo tylko 150 znaków, za to w Gadu-Gadu wpiszesz do 1400 znaków, gdyż program dzieli wiadomości i wysyła je w partiach. Uwaga! Obie aplikacje umożliwiają wysyłanie wiadomości tylko do abonentów usług polskich operatorów!

Niestety, żaden z programów nie jest niezawodny, a z dziesięciu prób wysłania wiadomości tylko sześć lub siedem kończy się powodzeniem. Najczęściej problemy dotyczą wysyłki do sieci Idea i Era. Zdarzają się też dni, kiedy nie można wysłać żadnej wiadomości.