SOC dla set-topów

Rise Technology podczas Embedded System Conference w San Francisco zaprezentowała pierwszy SOC (system on a chip), wykorzystujący mikroprocesor x86.

Podczas Embedded System Conference w San Francisco firma Rise Technology przedstawiła pierwszy SOC (system on chip), korzystający z procesora x86. Jak ujawnili przedstawiciele przedsiębiorstwa, prowadzone są rozmowy z producentami zestawów set-top TV, dotyczące używania SOC-a w takich urządzeniach. Pierwszy produkt z serii iDragon SOC - SCX501 90-MHZ stanowi połączenie mikroprocesora mP5, enkodera TV, interfejsu synchronous DRAM oraz innych komponentów. Rise przygotował model używający dołączonego niewielkiego jądra Linuxa, ale system może również posługiwać się Microsoft Windows CE.

Próbki SCX501 są już dostępne, masowa produkcja ma rozpocząć się w IV kwartale tego roku. W październiku firma ma zamiar zaprezentować nowy SOC SCX502 133 MHz, a w listopadzie SCX503, zaprojektowany na potrzeby urządzeń internetowych, wyposażonych w wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Firma, która zajmuje się od kilku lat produkcją mikroprocesorów x86, ma nadzieję, że jej nowa oferta pozwoli na przejęcie części rynku niepecetowych urządzeń zapewniających dostęp do Internetu. Rise Technology prawdopodobnie w połowie przyszłego roku zaprezentuje SOC o niskim poborze energii, przeznaczony na potrzeby telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych.

Nie była to jedyna premiera, jaką przygotowali przedstawiciele Rise Technology. Należy bowiem nadmienić, że firma, wspólnie z Acer Laboratories, przygotowała oddzielną platformę multimedialną dla urządzeń set-top opartych na najnowszym chipie mP6. Stanowi ona połączenie procesora z chipsetem Alladin V. Platforma została zaprojektowana na potrzeby urządzeń set-top i może być używana w takich zastosowaniach, jak strumieniowanie audio i wideo, nagrywanie cyfrowego wideo, video-on-demand oraz obsługa Java Virtual Machine.


Zobacz również