SP 2 dla Windows XP - bezpieczniej i bez pop-up'ów?

Microsoft rozpocznie wkrótce beta testy drugiego zestawu uaktualnień i poprawek dla systemu Windows XP. Service Pack 2 ma znacznie poprawić bezpieczeństwo systemu - m.in. poprzez zmodernizowanie i automatyczne włączenie wbudowanego do Windows XP firewalla. Co więcej, Internet Explorer wzbogacony zostanie o opcjonalną blokadę okienek pop-up. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i testowanie SP2 rozpocznie się jeszcze w tym roku, to finalna wersja Service Packa 2 zostanie udostępniona użytkownikom na początku 2004 r.

Jednak zadanie SP2 dla Windows XP to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa systemu i załatanie wszystkich wykrytych do tej pory "dziur" - dodatek wzbogaci również system o obsługę nowej wersji standardu Bluetooth (1.1) oraz nowego klienta bezprzewodowej sieci WLAN.

"SP2 to zupełnie inny od poprzednich Service Pack - jego zadaniem jest nie tylko 'łatanie' systemu, ale przede wszystkim uczynienie go bardziej odpornym na wszelkiego rodzaju ataki" tłumaczy Matt Pilla z Microsoftu.

Zobacz również:

  • Czy wiesz, że Windows 11 Cię szpieguje? Pokazujemy, jak to powstrzymać

Wreszcie bezpieczny?

Service Pack 2 dla Windows XP zawierać będzie m.in. uaktualnioną wersję Internet Connection Firewall (wbudowanego do systemu), który nazywać się teraz będzie Windows Firewall. Innowacją jest również fakt, iż SP2 zmieni domyślny stan firewalla na "włączony" (standardowo, po zainstalowaniu systemu OCF jest wyłączony). Wyłączona za to zostanie usługa Posłaniec (Windows Messenger Service), która, jak się ostatnio okazało, jest masowo wykorzystywana przez spamerów (a ponadto niedawno wykryto w niej poważny błąd). Co więcej, ograniczone zostaną przywileje usługi RPC (remote procedure calls), tak by niemożliwe było wykorzystanie jej do przeprowadzania ataków na komputer (w ten sposób rozprzestrzeniał się m.in. robak Blaster).

Internet Explorer bez pop-up'ów

Drugi pakiet poprawek dla Windows XP ma również zawierać znaczące uaktualnienia dla przeglądarki Internet Explorer oraz programu pocztowego Outlook Express. Najważniejszą innowacją wydaje się uzupełnienie funkcjonalności IE o blokadę okienek pop-up oraz pop-under. Przedstawiciele Microsoftu nie poinformowali co prawda na razie, czy blokada taka będzie domyślnie włączona, jednak pewien obraz nowej funkcjonalności daje wypowiedź Karen Redetzki, product manager usługi MSN, dla magazynu Online Journalism Review (http://www.ojr.org ). "Nowa funkcja uaktywni się w chwili, gdy po zainstalowaniu SP2 użytkownik wejdzie na stronę, na której pojawi się pop-up. W tym momencie przeglądarka wyświetli pytanie, czy użytkownik chce właczyć blokadę pop-up'ów. Standardowo zaznaczaną odpowiedzią będzie 'Tak'" - tłumaczy K. Redetzki. Taka perspektywa z pewnością niepokoi wydawców internetowych, dla których pop-up'y są jedną z najbardziej efektywnych form reklamy. Microsoft tłumaczy zaś, że jego celem jest po prostu "uczynienie surfowania po Sieci bardziej przyjemnym".

SP2 ma również ułatwić pobieranie i instalowanie kolejnych uaktualnień do systemu - jednym z elementów pakietu będzie bowiem nowa wersja klienta Microsoft Software Update Services 2.0 (SUS).

Co najważniejsze, wszystkie wymienione powyżej nowości to rzeczy, które w SP2 dla Windows XP znajdą się na 100% - według Matta Pilla, niewykluczone jest, że innowacji będzie znacznie więcej. Na ich pełną listę przyjdzie nam jednak poczekać do oficjalnego udostępnienia Service Packa. Z deklaracji przedstawicieli Microsoftu wynika, że nastąpi to już na początku przyszłego roku. Oczywiście, mowa tu o angielskiej wersji SP2 - polska udostępniana jest zwykle kilka tygodni później.