SP1 dla Visty: beta we wrześniu, wersja finalna na początku 2008 r.

Po miesiącach spekulacji Microsoft wreszcie oficjalnie ogłosił terminarz prac nad pierwszym Service Packiem dla systemu Windows Vista. Koncern poinformował właśnie, że we wrześniu udostępni wersję beta SP1, zaś premiera wydania finalnego dodatku dla następcy Windows XP planowana jest na pierwszy kwartał 2008 r. Przedstawiciele firmy z Redmond zastrzegają, że SP1 dla Visty nie będzie zawierał żadnych znaczących nowych funkcji czy narzędzi - będzie to raczej zbiór łatek, usuwających wszelkie zauważone do tej pory błędy w OS-ie. Dlatego też użytkownicy nie powinni obawiać się problemów z kompatybilnością uaktualnionego sytemu ze starszymi aplikacjami - takich, jakie pojawiły się po premierze SP2 dla Windows XP. "Wszystko co działa obecnie w Viście, na pewno będzie też działało w Vista SP1" - uspokaja David Zipkin, product manager z Microsoftu. Koncern zapowiedział również udostępnienie SP3 dla Windows XP.

Niestety, z pierwszych deklaracji koncernu wynika, że wersja beta nie będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych - aby wziąć udział w testach, należy być zarejestrowanym testerem Mictosoftu. Koncern oczekuje, że beta trafi do 10-15 tys. testerów. Nastąpi to już w przyszłym miesiącu - aczkolwiek dokładnej daty na razie nie podano.

"SP1 nie będzie wprowadzał do systemu nowych opcji. Zadaniem tego dodatku będzie przede wszystkim usunięcie z systemu wszystkich błędów i niedoskonałości, zgłoszonych nam przez użytkowników, a także poprawienie stabilności, wydajności i kompatybilności systemu" - mówi David Zipkin.

Przedstawiciel koncernu zapewnił też, że użytkownicy nie muszą obawiać się, że po zainstalowaniu SP1 dla Visty powtórzy się sytuacja z SP2 dla Windows XP (po zainstalowaniu tego dodatku wiele popularnych aplikacji przestało poprawnie współpracować z XP).

Rozczarowanie czy sukces?

Gianfranco Lanci, szef koncernu Acer, oświadczył kilka tygodni temu w rozmowie z dziennikarzem Financial Times Deutschland, że system Windows Vista rozczarował producentów sprzętu. Jego zdaniem najnowszy OS Microsoftu wciąż nie jest odpowiednio dopracowany, co sprawiło, że klienci niezbyt chętnie kupują nowe komputery z Vistą. Zdaniem Lanciego, "cała branża jest rozczarowana Vistą". Szef Acera - czwartego światowego producenta komputerów PC - stwierdził, iż nowy system wciąż powoduje zbyt wiele kłopotów i dla większości klientów nie stanowi, jak dotąd, wystarczającego powodu do kupienia nowego "peceta". Być może premiera SP1 zmieni sytuację? Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekście "Vista rozczarowuje".

Co nowego w Vista SP1?

Poniżej prezentujmy listę poprawek i usprawnień, jakie do systemu Windows Vista ma wprowadzić pierwszy SP.

Bezpieczeństwo:

@ Wprowadzenie nowego, bezpieczniejszego sposobu komunikowania się oprogramowania zabezpieczającego innych producentów z Centrum Bezpieczeństwa Windows;

@ Wprowadzenie nowego interfejsu programistycznego, dzięki któremu oprogramowanie zabezpieczające może lepiej współpracować z systemem ochrony kernela w Windows Vista;

@ Poprawienie zabezpieczeń usług zdalnego dostępu do systemu (wprowadzone zostaną nowe zasady dostępu, pozwalające m.in. na przypisanie różnym zdalnym użytkownikom różnego poziomu uprawnień);

@ Dodanie Elliptical Curve Cryptography (ECC) do listy dostępnych w Viście generatorów liczb pseudolosowych;

@ Usprawnienie zabezpieczeń mechanizmu BitLocker Drive Encryption.