SP1 dla Visty - już jest!

W Sieci pojawił się pierwszy zbiorczy pakiet poprawek dla systemu Windows Vista - Service Pack 1 Preview Pack. Nie jest to jednak produkt Microsoftu - przygotował go znany z podobnych wcześniejszych przedsięwzięć Ethan Allen, właściciel serwisu The Hotfix. Co ciekawe, Allen twierdzi, iż lista poprawek wchodzących w skład SP1 pochodzi z Microsoftu - miał mu je przekazać jeden z pracowników koncernu (członek zespołu pracującego obecnie nad oficjalnym SP1 dla Visty). Stanowisko Microsoftu jest oczywiście jednoznaczne - koncern tradycyjnie nie zaleca użytkownikom swoich produktów instalowania uaktualnień przygotowanych przez zewnętrzne firmy - my postanowiliśmy się jednak bliżej przyjrzeć nieoficjalnemu Service Packowi dla najmłodszego dziecka Microsoftu...

Service Pack 1 PL do pobrania!

Pojawiła się już ostateczna, oficjalna wersja pakietu SP1 PL do systemu Windows Vista. Jeśli chcesz ją zainstalować, skorzystaj z odsyłacza umieszczonego w tym materiale.

Dodatkowe informacje: ""Vista SP1 - czasem szybciej, czasem wolniej, niemal zawsze w tyle za XP".

Przygotowany przez Ethana Allena (który jest specjalistą ds. jakości oprogramowania, zaś kiedyś pracował w Microsofcie) zbiór łat (nazwany przez twórcę SP1 Preview Pack) zawiera łącznie ok. 100 różnych poprawek, usuwających błędy w Windows Vista. Warto przy tym zaznaczyć, iż są to głównie oficjalne uaktualnienia Microsoftu - Allen mówi, że ich listę przekazał mu jeden z pracowników koncernu. Warto wspomnieć, iż koncern z Redmond prowadzi już prace nad własnym SP1 dla Visty - z niepotwierdzonych oficjalnie informacji wynika, że firma rozpoczęła właśnie testowanie uaktualnienia.

Oficjalny SP1 już za kilka miesięcy?

"Pracujemy już na Service Packiem 1 dla Windows Vista - jego udostępnienie planowane jest na połowę bieżącego roku. Jednocześnie chciałbym przypomnieć, iż Microsoft zaleca użytkownikom swoich produktów instalowanie jedynie tych uaktualnień, które zostały przez nas przygotowane i przetestowane" - powiedział nam Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału Microsoftu. Z nieoficjalnych informacji, które udało nam się uzyskać w polskim oddziale koncernu, wynika, że SP1 pojawi się być może już w maju.

SP1 dla Visty - już jest!

SP1 rozwiąże m.in. szereg problemów z modułem Windows Media Center

Co będzie w Service Packu?

Zdaniem Allena, SP1 dla Visty zawierał będzie sporo nowości, rozwiązujących przede wszystkim liczne raportowane przez użytkowników problemy z nowym systemem - czyli m.in. uaktualnienia sterowników dla mniej popularnych urządzeń oraz poprawki związane z kompatybilnością aplikacji innych producentów. Wśród uaktualnień znajdą się również patche poprawiające i rozbudowujące funkcjonalność modułu Media Center (chodzi m.in. o rozwiązanie problemów z wyświetlaniem obrazu na ekranie telewizora) oraz rozwiązujące problemy z zasilaniem w trybach uśpienia i hibernacji.

SP1 - najważniejsze poprawki

Poniżej przedstawiamy listę kilkunastu problemów, które rozwiązać ma SP1 dla Visty:

@ Problem ze stabilnością pracy USB;

@ Informacja o błędzie "Restricted Content - Display Driver" wyświetlana podczas próby oglądania telewizji w Windows Media Center;

@ Ograniczenie do 4 liczby sieci widocznych w menu "Połączenia sieci bezprzewodowej" w przypadku korzystania z adaptera USB WiFi;

@ Spowolnienie pracy komputera w przypadku korzystania w IE7 z filtra antyphishignowego;

@ Problem ze wznowieniem pracy po hibernacji systemu;

@ Dyski optyczne SATA nie są widoczne w systemie;

@ Znaczne wydłużenie uruchamiania się system Vista na komputerach IBM i Lenovo;

@ Problem z obsługa kart PCI ExpressCard;

@ Urządzenia Bluetooth nie działają poprawnie po przywróceniu systemu ze stanu uśpienia;

@ Problem z instalowaniem Visty na komputerach wyposażonych w więcej niż 3 GB pamięci RAM;

@ Problem ze współpracą z urządzeniami firmy Sony;

@ Nadmierna "prądożerność" niektórych komputerów przenośnych z Vistą;

@ Problem z odtwarzaniem plików .mov;

@ Wyciek pamięci w odtwarzaczu Windows Media Player.

Pełną listę uaktualnień zawartych w nieoficjalnym SP1 dla Visty znaleźć można na stronie Vistasp1.net.

Z informacji zdobytych przez Ethana Allena wynika niestety, iż SP1 nie będzie zawierał znaczących innowacji z zakresu bezpieczeństwa (choć oczywiście znajdą się w nim wszystkie udostępnione przed jego premierą poprawki łatające luki w systemie).