SP2 dla Windows XP PL

Microsoft oficjalnie udostępnił polską wersję Service Packa 2 dla Windows XP - oczekiwane od dawna uaktualnienie, które, w opinii przedstawicieli firmy oraz ekspertów, ma znacząco podnieść bezpieczeństwo systemu. O SP2 wiele się mówi już od dawna - najpierw sensację budziła obszerna lista zmian i nowości, które dodatek wprowadza do systemu, później - po premierze jego angielskiej wersji - pojawiły się informacje o licznych problemach z kompatybilnością. Warto tu zaznaczyć, że jest to chyba największe uaktualnienie w historii systemów z rodziny Windows - plik instalacyjny 'waży' ponad 260 MB. Dlatego też Microsoft zamierza dystrybuować SP2 nie tylko w Internecie, ale także na rozsyłanych za darmo płytach CD.

SP2 dla Windows XP PL
Premiera angielskiej wersji Service Packa 2 dla Windows XP była wielokrotnie przekładana - początkowo mówiło się, że dodatek zostanie udostępniony pod koniec ubiegłego roku, później - że nastąpi to na początku roku bieżącego, jeszcze później - że SP2 trafi do użytkowników najpóźniej w lipcu. Ostatecznie czekać trzeba było do połowy sierpnia. Sama premiera angielskiej wersji uaktualnienia odbywała się na raty - najpierw koncern udostępnił service pack wybranym producentom komputerów, potem w serwisie internetowym firmy pojawił się plik do pobrania, zaś na końcu SP2 trafił do systemu WindowsUpdate, automatycznie dystrybuującego uaktualnienia za pośrednictwem Internetu.

Polski SP2 już jest

Microsoft już udostępnił Service Pack 2 dla Windows XP PL - na razie jednak uaktualnienie dostępne jest jedynie w postaci pliku do pobrania, który można znaleźć na stronie koncernu. Przedstawiciele firmy tłumaczą jednak, że SP2 w tej postaci przeznaczony jest przede wszystkim dla administratorów, których zadaniem jest uaktualnienie wielu komputerów. Użytkownicy indywidualni powinni raczej poczekać na udostępnienie dodatku za pośrednictwem mechanizmu WindowsUpdate - zdaniem Microsoftu, skorzystanie z niego jest optymalną metoda zaopatrzenia się w Service Pack 2. Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu, SP2 PL ma pojawić się w WU już dziś. Co ważne, plik instalacyjny 'waży' ponad 260 MB, dlatego osoby korzystające z wolniejszych łącz powinny raczej zrezygnować z pobierania uaktualnienia - dla nich Microsoft przewidział możliwość zamówienie darmowej (i dostarczanej bezpłatnie) płyty CD z uaktualnieniem. Formularz, umożliwiający składanie zamówienia na płytę, powinien pojawić sie na stronie koncernu 21 września. "Dostarczenie płyty powinno trwać kilka dni, w zależności od lokalizacji zamawiającego" - tłumaczy Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału koncernu Microsoft.

Zobacz również:

  • Wiedźmin 3 na PS5 i Xbox Series X. Wszystko, co wiemy o aktualizacji

Problemy z kompatybilnością

Krótko przed premierą dodatku Microsoft opublikował listę aplikacji, które po zainstalowaniu SP2 mogą odmówić współpracy z uaktualnionym systemem (szerzej pisaliśmy o tym w tekście "Service Pack 2 dla Windows XP - potrzebny serwis?"). Pojawiły się więc głosy krytyki pod adresem Microsoftu - dodatkowo spotęgowane przez fakt, iż kilka firm - m.in. IBM - oficjalnie zaleciło swoim pracownikom, by nie instalowali SP2 z uwagi na możliwą niekompatybilność z korporacyjnymi aplikacjami. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Microsoft już na kilka miesięcy przed premierą SP2 ostrzegał developerów, że dodatek wprowadzi do systemu Windows XP tak zasadnicze modyfikacje, że niektóre starsze aplikacje mogą przestać być kompatybilne z 'nowym systemem'. Tony Goodhew z Microsoftu tłumaczył wtedy, że jeśli okaże się, że jakiś program nie będzie poprawnie współpracował z systemem Windows XP SP2, to prawdopodobnie będzie oznaczało, że jego twórca nie zadbał o stworzenie odpowiednio bezpiecznego kodu. Koncern zaoferował jednocześnie developerom pomoc techniczną - tak, by przystosowywanie programów do wymogów bezpieczeństwa w Windows XP SP2 przebiegło możliwe szybko (więcej na ten temat w tekście "Windows XP - dekompatybilny Service Pack?").

Windows XP wreszcie bezpieczny?

Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą jednak, że wprowadzenie tak radykalnych zmian do systemu było konieczne, by stał się w pełni bezpieczny. Rzeczywiście, do Service Packa 2 zaimplementowano rekordową liczbę modyfikacji i nowych narzędzi związanych z bezpieczeństwem. Po zainstalowaniu dodatku w systemie pojawią się m.in.

SP2 dla Windows XP PL

Centrum zabezpieczeń systemu Windows XP

- Centrum zabezpieczeń systemu Windows - czyli nowe menu (dostępne m.in. za pośrednictwem Panelu Sterowania), z poziomu którego dostępne będą wszystkie opcje związane z bezpieczeństwem systemu (m.in. programu antywirusowego, firewalla oraz ustawienia połączeń internetowych i automatycznych aktualizacji). Informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach i porady dla użytkownika wyświetlane są w postaci tzw. alertów - wraz z sugestią rozwiązania problemu.

SP2 dla Windows XP PL

Zapora internetowa w Windows XP

- Zapora systemu Windows - nowa, znacząco rozszerzona wersja rozwiązania znanego do tej pory jako 'zapora połączenia internetowego'. Jest to domyślnie włączony firewall o dość ograniczonej (w porównaniu z programami innych producentów) funkcjonalności, wbudowany do systemu - Microsoft zastrzega jednak, iż korzystanie z niego nie jest 'obowiązkowe' i użytkownik może wybrać dowolny firewall.

- Nowy klient sieci WiFi, znacznie ułatwiający korzystanie z bezprzewodowych sieci - automatycznie informuje o dostępności sieci i pozwala na szybkie podłączenie do niej komputera.

SP2 dla Windows XP PL

Blokada okienek pop-up w przeglądarce Internet Explorer

- domyślnie włączona Blokada okienek pop-up w przeglądarce Internet Explorer.

- rozbudowane zabezpieczenia programu Outlook Express - klient pocztowy ma teraz lepiej radzić sobie z potencjalnie niebezpiecznymi załącznikami i utrudniać działanie spammerom (m.in. poprzez domyślne blokowanie grafiki w wiadomościach e-mail - to rozwiązanie znane jest m.in. z MS Outlook 2003).

O opinię na temat zmian, które do systemu Windows XP wprowadzi SP2 poprosiliśmy Przemysława Jaroszewskiego z CERT Polska - spytaliśmy, które z nowości są, jego zdaniem, najbardziej istotne: "Na pewno dużym krokiem w dobrą stronę jest domyślne włączenie firewalla, który został znacznie rozbudowany i blokowanie większości standardowo otwartych portów. Dobrym pomysłem jest też stworzenie Security Center [Centrum zabezpieczeń systemu Windows - red.], czyli centralnego panelu zarządzania opcjami związanymi z bezpieczeństwem, które do tej pory były rozrzucone po rozmaitych zakamarkach systemu." - tłumaczył P. Jaroszewski.

Instalować, czy nie?

Krótko po premierze angielskiej wersji Service Packa 2 dla Windows XP pojawiły się nie tylko informacje o problemach z kompatybilnością, ale także o... lukach w zabezpieczeniach niektórych z nowych narzędzi. Niemiecki serwis Heise Security opisał dwie luki wykryte w pakiecie poprawek SP2 - obie "dziury" pozwolić mogą autorom wirusów oraz robaków na ominięcie zabezpieczeń zaktualizowanego systemu Windows XP (więcej na ten temat pisaliśmy w tekście "Service Pack 2: instalować, czy nie?"). Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników wahało się, czy pobierać i instalować dodatek - widać to zresztą po wynikach naszej Sondy.

SP2 dla Windows XP PL

Wyniki Sondy

Microsoft: SP2 to 'krytyczne' uaktualnienie!

Mimo wszystkich wątpliwości, instalowanie Service Packa 2 zdecydowanie zaleca użytkownikom zarówno Microsoft, jak i większość ekspertów. "SP2 dla Windows XP został przez Microsoft zakwalifikowany jako "krytyczne uaktualnienie", mające na celu wzmocnienie zabezpieczeń komputerów działających w systemie operacyjnym Windows XP. Każdy użytkownik dbający o bezpieczeństwo danych przechowywanych w komputerze, powinien pobrać i zainstalować Service Pack 2. Jako "fakultatywny" mogą traktować pakiet tylko te osoby, które nie przykładają wagi do posiadania maksymalnego poziomu zabezpieczeń swojego komputera." - powiedział nam Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału koncernu Microsoft. Przedstawiciel koncernu zastrzegł jednak, iż rzeczywiście możliwe jest występowanie niekompatybilności z niektórymi korporacyjnymi aplikacjami - dlatego też Microsoft, aby umożliwić Klientom korporacyjnym przygotowanie swojej infrastruktury na SP2, udostępnił narzędzie pozwalające na czasowe zablokowanie funkcji automatycznego pobierania pakietu z witryny Microsoft (blokowane jest tylko SP2, wszystkie inne aplikacje pobierane są na bieżąco).

Uwaga na spyware!

Na koniec warto przypomnieć, iż Microsoft ostrzegł niedawno użytkowników, aby przed próbą zainstalowania SP2 upewnili się, czy w systemie nie jest zainstalowane żadne oprogramowanie typu spyware - stwierdzono bowiem, iż może ono powodować problemy podczas instalacji dodatku. Programy do usuwania oprogramowania szpiegowskiego można pobrać z naszego serwisu:

Ad-Aware

SpyRemover

SpyBot Search & Destroy

Więcej informacji o Service Packu 2 dla Windows XP można znaleźć tutaj.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: