SP2 dla Windows XP - już prawie gotowy

Microsoft poinformował, że prace nad Service Packiem 2 dla Windows XP zostaną zakończone w ciągu najbliższych kilku dni i krótko potem drugi pakiet aktualizacji i poprawek zostanie udostępniony użytkownikom. "Service Pack 2 miał być skończony już kilka dni temu, ale uznaliśmy, że należy go jeszcze trochę dopracować - by spełniał wymagania klientów" - tłumaczy rzecznik firmy.

Nieoficjalnie wiadomo było, że koncern zamierzał zakończyć pracę nad uaktualnieniem już w środę (pisaliśmy o tym w tekście 'SP2 dla Windows XP - znów odłożony?'), jednak okazało się, że SP2 nie spełniał 'wymogów jakości' Microsoftu, dlatego też prace nad nim potrwają jeszcze kilka dodatkowych dni. Koncern opublikował nawet informację prasową, z której wynikało, że SP2 będzie gotowy w środę, jednak później ją wycofano.

"Rzeczywiście, Service Pack 2 miał być skończony już kilka dni temu, ale uznaliśmy, że należy go jeszcze trochę dopracować - by spełniał wymagania klientów" - tłumaczył rzecznik firmy.

Wiadomo już, że SP2 dla Windows XP będzie dystrybuowany na dwa sposoby - w postaci pliku do pobrania oraz na darmowych płytach CD. Także wszystkie nowe komputery, sprzedawane z preinstalowanym systemem Windows XP będą zaopatrzone w SP2. Plik do pobrania będzie miał, wedle deklaracji Microsoftu, objętość pomiędzy 80 a 100 MB.

Aby poradzić sobie ze spodziewanym zainteresowaniem klientów Microsoft uruchomi również nową - oznaczoną numerem 5 - wersję mechanizmu WindowsUpdate. Największą zaletą nowej edycji ma być możliwość kontynuowania przerwanego z jakiegoś powodu pobierania pliku - dzięki temu użytkownik, który za pierwszym razem nie zdoła pobrać całego Service Packa, podczas kolejnego połączenie z WindowsUpdate rozpocznie pobieranie nie od początku, lecz od momentu, w którym nastąpiło przerwanie sesji. Ta opcja ma być szczególnie przydatna dla użytkowników połączeń typu dial-up.

Microsoft co prawda określa oczekiwane od dawna uaktualnienie mianem 'kolejnego service packa', analitycy są jednak zgodni, że SP2 zmieni Windows XP w zupełnie nowy system. Cechą odróżniającą ten pakiet od poprzednich service packów jest fakt, iż jego zadanie nie ograniczy się do załatania najróżniejniejszych 'dziur' w zabezpieczeniach systemu - SP2 wprowadzi do niego wiele nowych funkcjonalności (ich pełną listę można znaleźć w tekście 'Service Pack 2 - Windows XP wreszcie bezpieczny?').

Warto również wspomnieć, że zainstalowanie SP2 dla Windows XP może wprowadzić trochę zamieszania - Microsoft już wcześniej ostrzegł, że modyfikacje, wprowadzone do systemu przez Service Pack 2, mogą powodować problemy z uruchamianiem niektórych starszych aplikacji (więcej na ten temat - 'Windows XP - dekompatybilny Service Pack?').

Pierwsza wersja beta SP2 dla Windows XP została udostępniona w grudniu ubiegłego roku; później, w marcu, koncern udostępnił pierwszego 'kandydata do wersji finalnej' (Release Candidate 1). Kolejny RC - nr 2 - pojawił się w czerwcu. Teraz pozostaje nam już tylko czekać na udostępnienie wersji finalnej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: