SP2 dla Windows XP - patche nie dla piratów?

Microsoft kończy już prace na drugim pakietem uaktualnień i poprawek dla systemu Windows XP - przedstawiciele koncernu zapowiedzieli na konferencji Tech Ed 2004 w Amsterdamie, że SP2 udostępniony zostanie najpóźniej za dwa miesiące. Wiadomo już, że wraz z dodatkiem Microsoft zaprezentuje nową wersję mechanizmu WindowsUpdate - z nieoficjalnych informacji wynika, że nowa wersja usługi nie będzie dostępna dla użytkowników korzystających z nielegalnych kopii Windows XP.

Przedstawiciele Microsoftu zapewniają, że Service Pack 2 dla Windows XP jest już gotowe - w tej chwili trwają testy uaktualnienia. W najbliższym czasie zapadnie również decyzja, czy SP2 będzie zawierał wszystkie przygotowane przez Microsoft innowacje - do tej pory nie wiadomo np. czy zostanie do niego zaimplementowany mechanizm zapobiegający występowaniu błędu przepełnienia bufora (Microsoft początkowo umieścił go w SP2, ale później okazało się, że system ten utrudnia działanie niektórych aplikacji). Koncern zapewnia, że SP2 zostanie udostępniony użytkownikom najpóźniej za dwa miesiące - oznacza to, że firma rozważa kolejne opóźnienie premiery uaktualnienia (do niedawna mówiło się, że SP2 trafi do użytkowników najpóźniej w lipcu).

Na krótko przez oficjalną premierą Service Packa 2 uruchomiona zostanie nowa wersja narzędzia, służącego do automatycznego pobierania uaktualnień dla systemów Windows - WindowsUpdate. Nowa wersja, oznaczona numerem 5 (w tej chwili trwają jej testy -http://v5.windowsupdate.microsoft.com/v5consumer/thanks.aspx?ln=pl&thankspage=6 ), zawierać ma szereg innowacji - nowością ma być m.in. możliwość kontynuowania transferu danych, gdy zostanie on z jakiegoś powodu przerwany lub zakłócony (do tej pory, po przerwie w pobieraniu cały proces rozpoczynał się od nowa - w nowej wersji pobieranie zacznie się od miejsca, w którym zostało przerwane).

Co ciekawe, z informacji opublikowanych na forum serwisuhttp://Neowin.net wynika, że nowa wersja WindowsUpdate nie będzie dostępna dla użytkowników korzystających z pirackich kopii systemu Windows. Jeden z użytkowników Nowin.net brał udział w beta-testach WU - z jego relacji wynika, że mechanizm weryfikuje numer seryjny systemu, który ma być uaktualniony i, w razie stwierdzenia nieprawidłowości, uniemożliwia zainstalowanie uaktualnień. Doniesienia te potwierdzają wcześniejsze deklaracje Microsoftu - przedstawiciele koncernu zapowiadali, że nie zamierzają "ułatwiać życia piratom" (pisaliśmy o tym w tekście " XP SP2 - jednak nie dla piratów" -http://www.idg.pl/news/66405.html ).

Narastają również obawy o kompatybilność Service Packa 2 dla Windows XP. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule "SP2 dla XP - 'puszka Pandory?" http://www.pcworld.pl/news/68202.html