SP3 we własnej osobie

Kiedy czytasz te słowa, Microsoft udostępnia właśnie Service Pack 3 do Windows XP. Przez ostatnie lata narosło wokół niego wiele mitów i nieporozumień. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno warto go zainstalować.

Kiedy czytasz te słowa, Microsoft udostępnia właśnie Service Pack 3 do Windows XP. Przez ostatnie lata narosło wokół niego wiele mitów i nieporozumień. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno warto go zainstalować.

Od mniej więcej sześciu miesięcy każda informacja dotycząca pakietu Service Pack 3 do Windows XP obiega Internet z szybkością błyskawicy. Podczas przeglądania statystyk witryny PC World Online widzieliśmy, że bywały dni, gdy około 5 procent wszystkich internautów kierowanych do nas przez wyszukiwarkę chciało dowiedzieć się więcej na temat "sp3 dla xp", "service pack 3", "xp sp3" itp.

Korzystając z najświeższych informacji o ostatecznej wersji SP3, zebraliśmy pytania i odpowiedzi, ważne przed instalacją tego zestawu łat. Oto kwestie, w których powinien orientować się każdy właściciel Windows XP.

Czy SP3 w ogóle zostanie udostępniony?

SP3 we własnej osobie

Gotowy? Zatem do dzieła. Od momentu rozpoczęcia instalacji do jej ukończenia minie 10-30 minut, przygotuj się więc na długie oczekiwanie.

Pytanie brzmi kuriozalnie w artykule o Service Packu 3, ale warto od niego zacząć. Swego czasu pojawiły się opinie specjalistów, że Microsoft planuje potraktować SP3 do XP tak samo, jak SP5 do Windows 2000. Czyli przesuwać datę premiery (zgodnie z pierwszymi deklaracjami, SP3 do XP miał być gotowy już w 2005 roku!), zwodzić użytkowników do ostatniej chwili, aż wreszcie zrezygnować z udostępnienia pakietu. Sam możesz się przekonać, jaki jest ostateczny efekt tych obietnic i zapowiedzi.

Jak zdobyć SP3?

Metody są dwie. Możesz wejść na witrynę Microsoft Windows Update i odświeżać ją tak długo, aż SP3 pojawi się jako aktualizacja do pobrania. Możesz też skorzystać z odsyłaczahttp://p1.pcworld.pl/r/b7610, aby przejść bezpośrednio do materiału, gdzie zostanie podczepiona kompletna wersja Service Packa 3. Pierwszą metodę zalecamy użytkownikom początkującym, drugą - zaawansowanym, którzy w dodatku chcą przechować zestaw łat na dysku w razie potrzeby ponownej instalacji.

Uwaga, odsyłacz będzie aktywny dopiero w momencie opublikowania pakietu przez Microsoft. W tej chwili pod wskazanym adresem znajduje się nasz ostatni zbiorczy artykuł o SP3, zawierający informacje o przedpremierowym wydaniu RC2 Refresh.

Jaki trzeba mieć komputer?

SP3 we własnej osobie

Próba instalacji SP3 w systemie bez SP2 skończy się komunikatem o błędzie.

Do zainstalowania pakietu SP3 konieczny jest komputer z Windows XP Home, XP Professional, XP Tablet PC Edition lub XP Media Center Edition. Niezależnie od wersji, w systemie musi być zainstalowany Service Pack 2 - XP SP1 i zupełnie nieaktualizowany XP nie są obsługiwane, a próba instalacji kończy się komunikatem o błędzie.

Service Pack 3 nie zwiększa (znacząco) zapotrzebowania systemu na pamięć czy moc procesora. Na niezwykle wolnej testowej maszynie z CPU pracującym z częstotliwością 1 GHz i 256 MB pamięci RAM nie zauważyliśmy żadnego niepokojącego wpływu na szybkość pracy komputera. Do uruchamiania większej liczby aplikacji zalecamy jednak przynajmniej 1,4 GHz oraz 512 MB pamięci RAM.

Co z edycją 64-bitową?

Service Pack 3 nie zostanie udostępniony do wersji Windows XP Professional x64. Znajdujące się na witrynie Microsoftu uaktualnienie da się zainstalować wyłącznie w 32-bitowych wydaniach. Zbiorczy zestaw łat do XP x64 został udostępniony jako Windows Server 2003 Service Pack 2 - i tego stanu Redmond zmieniać nie ma zamiaru.

Jeżeli więc korzystasz z Windows Update w 64-bitowym systemie, masz już wszystkie niezbędne poprawki.

Czy można odinstalować SP3?

SP3 we własnej osobie

Katalog z XP SP3 ma 398 MB i zawiera 3691 plików. Po instalacji nasz Windows XP rozrósł się z 2,13 GB do 2,4 GB. Do Visty mu jeszcze daleko.

SP3 zawiera olbrzymią liczbę łat, ale z Windows integruje się mniej niż SP2. Teoretycznie Microsoft umożliwia usunięcie Service Packa 3 z systemu, ale nasze eksperymenty pokazały, że często kończy się to niepowodzeniem albo po prostu komunikatem o błędzie. Jeżeli więc nie chcesz czyścić twardego dysku i stawiać systemu od początku, zrób kopię zapasową całej partycji za pomocą aplikacji Norton Ghost lub G4L.

Norton Ghost jest dużo łatwiejszy w obsłudze, ale wymaga uiszczenia całkiem pokaźnej opłaty. G4L natomiast dostępny jest za darmo na licencji open source, jednak nie został spolszczony i początkującym użytkownikom może sprawiać spore problemy.