SSD flash zamiast dysków w tanich notebookach Asusa

Przedstawiciele firmy Asustek potwierdzili, że już niedługo na rynek trafi pięć tanich notebooków wyposażonych w 7-calowe wyświetlacze i pamięci SSD o pojemnościach do 40GB. Nowe modele kosztować będą od 199 do 550 dolarów.

Nowe, tanie komputery Asusteka oparte będą na platformie Intel Classmate PC, stworzonej specjalnie na rynki krajów rozwijających się i będącej niejako odpowiedzią Intela na inicjatywę One Laptop Per Child (tanich komputerów opartych na platformie AMD Geode). Według tajwańskiego serwis Commercial Times pragnący zachować anonimowość wysoko postawiony przedstawiciel Asusteka twierdzi, iż firmy takie jak Intel obawiają się, że mogą w tym roku nie wykorzystać szansy zarobienia na segmencie tanich komputerów przenośnych. Stąd decyzja, aby rozpocząć współpracę z większą liczbą producentów "ekonomicznych" pecetów. Według analityków, rosnące udziały Asusa na rynku notebooków mogą w istotny sposób wpłynąć na pozycję Intela także w krajach rozwijających się.

Nie jest jeszcze znana pełna specyfikacja niedrogich notebooków Asusa. Wiadomo jednak, że wykorzystywać będą 7-calowe panele firmy AU Optronics oraz flashowe dyski SSD firmy Intel o pojemności do 40 GB. Wszystkie działać będą pod kontrolą oprogramowania open-source, prawdopodobnie którejś z dystrybucji Linuksa. Komputery, produkowane w ramach inicjatywy OLPC, kosztować będą 150 dolarów, najsłabsze maszyny Asusa mają być o około 50 dolarów droższe - ich ceny wynosić będą od 199 do 550 dolarów.

Asustek zapewnia, że wprowadzenie tanich notebooków nie znaczy, ze firma zamierza ograniczyć produkcję droższych, bardziej wydajnych maszyn.

Więcej o pomysłach na tanie laptopy dla krajów rozwijających się przeczytacie w artykule: "OLPC - tani notebook dla mas?"