SSD w notebookach HP

Koncern HP poinformował, że od przyszłego miesiąca wszystkie "biznesowe" notebooki firmy dostępne będą również w wersji z flashowym dyskiem SSD (Solid State Drive) zamiast standardowego napędu HDD. HP zamierza montować w laptopach 64-gigabajtowe SSD.

Przedstawiciele firmy tłumaczą, że wyposażenie komputera w taki napęd sprawia, że jest on wydajniejszy i zużywa mniej energii; dodatkową zaletą - szczególnie istotną dla użytkowników korporacyjnych - jest fakt, że są znacznie bardziej odporne na urazy mechaniczne niż standardowe HDD (ponieważ nie zawierają żadnych ruchomych elementów).

W pierwszej kolejności dyski SSD o pojemności 64 GB zamawiać będą mogły osoby kupujące notebooki z serii HP Compaq 2710p, 2510p, 6910p oraz 8000, jednak za kilka tygodni takie nośniki dostępne będą (jako opcja) we wszystkich "biznesowych" notebookach HP.

Wiadomo już, że klient, który zdecyduje się na zakup notebooka z flashowym dyskiem, zapłaci za niego ok. 1000 USD więcej, niż za to samo urządzenie ze standardowym HDD. Przedstawiciele HP sądzą jednak, że użytkownicy firmowi chętnie wybiorą takie rozwiązanie, a z czasem popularność notebooków z SSD będzie znacząco rosła.