SWYP - koncepcyjna drukarka przyszłości

Projektanci z firmy Artefact przekonują, że przyszłość drukowania wcale nie musi być nudna. Ich koncepcyjne urządzenie SWYP ("See What You Print" - z j. ang. "zobacz co drukujesz") łączy drukarkę z możliwościami jakie dają ekrany dotykowe, serwisy społecznościowe i programy do edycji grafiki.

"See What You Print"

SWYP to projekt drukarki wyposażonej w duży ekran dotykowy i pozbawionej przycisków fizycznych. Zgodnie ze swoją nazwą miałaby ona pozwalać na drukowanie dokładnie tego, co widzimy na jej ekranie. Według pomysłu projektantów z Artefact, pozwalałaby również na edycję, przycinanie i obracanie obrazu przed jego wydrukiem.

Twórcy tej koncepcji chcieliby również, by urządzenie dawało możliwość bezprzewodowego drukowania bezpośrednio z aparatów cyfrowych. Nie poprzestają na tym i uważają, że drukarki powinny mieć dostęp do internetu i być zintegrowane z serwisami takimi jak Facebook i Flickr.

Projekt Artefact opiera się na całkowitej prostocie. Urządzenie uruchamia się przez otwieranie podajnika papieru. Aktywowany ekran prezentuje wirtualną kartkę z obrazem, który można na nim edytować. Wydruk ma odpowiadać temu, co widzimy na ekranie. Rodzaj atramentu i papieru także wybieramy za pomocą interfejsu dotykowego.

Twórcy pomysłu na drukarkę SWYP nie spodziewają się, by miała ona wejść do produkcji. Mają jednak nadzieję, że zainspirują producentów, by skupili się na poprawieniu wygody korzystania z drukarek i tchnęli w nie nowe życie tak, by również i one w końcu stały się urządzeniami XXI wieku.