Są chętni na Iridium

Grupa inwestycyjna z Craig McCaw na czele planuje wykupienie bankrutującej firmy Iridium, zajmującej się telefonią satelitarną.

Pionier telefonii komórkowej, Craig McCaw, przygotowuje ofertę inwestycyjną o wartości 600 mln USD, przeznaczoną na wykupienie bankrutującej firmy Iridium, zajmującej się telefonią satelitarną. Oferta Craig McCaw skierowana jest do banków prowadzących interesy Iridium. Firma Motorola, właściciel 18% akcji Iridium, zapłaci udzielającym pożyczki 250 mln USD w gotówce i 50 mln USD w 10-proc. obligacjach, a zaangażowane w operację banki otrzymają 3-5% wartości restrukturyzowanej firmy.

Analitycy twierdzą, że Craig McCaw zamierza stworzyć satelitarną sieć, oferującą transmisję głosu, danych i usług internetowych. McCaw w listopadzie zainwestował 1,2 mld USD w inną, bankrutującą firmę, ICO Global Communication, i jest też największym udziałowcem Nextel Communications oraz twórcą satelitarnej sieci Teledesic.

Iridium stanęło na progu bankructwa, gdy jej nowy system łączności satelitarnej nie zyskał zainteresowania wystarczającej liczby abonentów. Firma liczyła na 600 tys. klientów do końca 1999 r., gdy w sierpniu było ich zaledwie 20 tys. i w efekcie Iridium straciła 1,55 mld USD pożyczki bankowej.

Więcej informacji: www.news.com