Sabayon Linux 1.1 - wydanie profesjonalne

Pojawił się nowy owoc prac twórców projektu Sabayon Linux. Wersja 1.1 Professional Edition ukazała się jednocześnie dla architektur 32- i 64-bitowych.

Sabayon to dystrybucja Linux, bazująca na projekcie Gentoo i w pełni z nim kompatybilna (wykorzystany został nawet wspólny menedżer pakietów Portage). Twórcy wyznają zasadę "out of the box" (wszystko działa bez ingerencji użytkownika). Jest to więc oprogramowanie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych odbiorców.

Sabayon 1.1 został nazwany edycją profesjonalną, chociaż z zasadnością wykorzystania takiego określenia można polemizować. Zmiany dotyczą przede wszystkim szaty graficznej i charakterystyk technicznych systemu. Niestety znacznego wzrostu funkcjonalności nie da się odczuć. Wyjątkiem jest jedynie nowe narzędzie konfiguracyjne OpenGL - pozwoliło aż na trzykrotne skrócenie czasu inicjalizacji systemu z LiveCD. Tym razem wykorzystano jądro 2.6.23.1, które posiada wsparcie dla najnowszych kart Wi-Fi. Zaktualizowano również KDE do wydania 3.5.7, oprogramowanie Wine do 0.9.47, OpenOffice.org do 2.2.1 oraz sterowniki NVidii i ATI kolejno do wersji 100.14.19 i 8.40.8. Do zestawienia domyślnych aplikacji dodano Nopaste, git, cogito i oprogramowanie Innotek Virtualbox OSE.

Pobierz obraz ISO

Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu.


Zobacz również