Sabayon Linux 8 z interfejsem Cinnamon

System Sabayon oparty jest na Linuksie Gentoo, ale oferuje znacznie prostszą obsługę i nadaje się dla początkującego użytkownika. Jego nowa wersja obsługuje interfejs Cinnamon, który został opracowany przez twórców Linuksa Mint w celu zastąpienia kontrowersyjnego środowiska graficznego GNOME 3.

Sabayon z interfejsem Cinnamon

Pod koniec stycznia wydano pierwszą stabilną wersję interfejsu Cinnamon 1.2 dla Linuksa Mint 12, Ubuntu 11.10, Fedory 16, OpenSUSE 12.1, Arch Linuksa oraz Gentoo. Teraz swoje wsparcie okazała dystrybucja Sabayon, której nowa wersja oferuje interfejs Cinnamon w swoim repozytorium. Według DistroWatch.com Sabayon zajmuje 13 miejsce wśród najpopularniejszych dystrybucji Linuksa.

Sabayon 8 oferuje też jądro Linuksa 3.2, oraz inne środowiska graficzne takie jak GNOME 3.2.2, KDE 4.7.4, Xfce 4.8, a nawet kolejny nowy interfejs Razor-qt, który podobnie jak Cinnamon powstał, aby stworzyć bardziej tradycyjną alternatywę dla kontrowersyjnych interfejsów GNOME 3 oraz Unity mocno inspirujących się funkcjonowaniem systemów mobilnych.

System Sabayon 8 jest darmowy i można go pobrać ze strony producenta. W połączeniu z nowym, lecz funkcjonującym w tradycyjny sposób, środowiskiem graficznym Cinnamon może on być interesującą alternatywą. W jego nowej wersji zaktualizowano też pakiet biurowy do wersji Libre Office 3.4.4, poprawiono kilka błędów i wprowadzono inne zmiany, które nie będą jednak aż tak dostrzegalne dla przeciętnego użytkownika.

Powstawanie środowisk graficznych takich jak Cinnamon i Razor-qt świadczy o tym, że wielu użytkowników nie chce pogodzić się z nowym trendem w świecie systemów operacyjnych, który upodobnia prace na pececie do obsługi urządzeń mobilnych. Wyznaczający standardy Windows (patrz interfejs Metro) oraz liczne dystrybucje Linuksa, jak np. Ubuntu, mają jednak swoją wizję i liczą na to, że użytkownicy w końcu polubią nowe interfejsy.