Sąd blokuje część Longhorna

Z powodu podejrzenia, że Microsoft wykorzystał w tworzonym właśnie systemie Longhorn rozwiązanie opatentowane przez inną firmę, sąd zablokował sporne fragmenty systemu. Cała sprawa zaczęła się w sierpniu 2004 roku, kiedy firma Alacritech uznała, że specyfikacja technologii Chimney narusza jej patent.

Chimney jest technologią, której celem jest odciążenie, przyspieszenie i zabezpieczenie operacji sieciowych w Longhornie - miała się ona jednak pojawić już w 2004 roku jako element pakietu Scalable Networking Pack przeznaczonego dla systemu Windows 2003 Server.

Choć Alacritech chciał zablokować prace nad całym systemem, sąd w Kalifornii był nieco mniej restrykcyjny i zakazał Microsoftowi przede wszystkim tworzenia, korzystania, importowania i sprzedawania spornej technologii. Już teraz wiadomo, że może to bardzo zaszkodzić Longhornowi, którego premiera była kilkukrotnie przekładana. Jeśli Microsoft nie zdecyduje się zapłacić Alacritechowi odszkodowania za naruszenie praw patentowych, sprawa może utknąć w sądzie nawet na 2 lata.

Jako, że zakaz jest mimo wszystko bardzo szeroki, Microsoft prawdopodobnie postara się o jego zawężenie, by - niezależnie od trwającego procesu - móc kontynuować prace nad najnowszym systemem operacyjnym.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: