Sąd kwestionuje prawo do kopiowania

Niemiecki Federalny Sąd Konstytucyjny oddalił skargę złożoną przez pewnego obywatela Niemiec, który protestował przeciwko umieszczaniu na płytach CD i DVD zabezpieczeń, uniemożliwiających ich kopiowanie. Co więcej - w werdykcie wyrażono wątpliwość, czy niemiecka konstytucja w ogóle gwarantuje konsumentowi prawo do wykonywania kopii zapasowych płyt.

Autorem skargi był Niemiec, którego zdaniem sprzedawane w niemieckich sklepach płyty CD i DVD są nielegalnie wyposażane w mechanizmy, które uniemożliwiają wykonanie kopii płyty.

Sąd oddalił skargę - z werdyktu można się dowiedzieć, że choć niemieckie prawo nie przewiduje żadnej kary za samodzielne skopiowanie płyty CD lub DVD, to jednak nie znaczy to, że producenci płyt z muzyką i filmami nie mają prawa do zabezpieczania płyt przed takim procederem. Decyzja sądu oznacza więc, że producenci mają wolną rękę w kwestii zabezpieczania płyt CD i DVD przez kopiowaniem.

Największe kontrowersje wzbudziła jednak zawarta w werdykcie sugestia, że niemiecka konstytucja wcale nie gwarantuje konsumentom prawa do wykonywania tzw. kopii zapasowej płyty na własny użytek. Do tej pory na takie prawo powoływali się działający na terenie Niemiec producenci oprogramowania do kopiowania płyt CD i DVD. Ewentualne orzeczenie sądu, zakazujące wykonywania kopii płyt nawet na własny użytek, mogłoby oznaczać dla nich spore kłopoty.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: