Sąd odrzuca wniosek Microsoftu

Sąd w Seulu odrzucił wniosek Microsoftu, w którym gigant prosił o zawieszenie wyroku sądowego nakazującego firmie wyłączenie odtwarzacza plików multimedialnych i komunikatora internetowego z systemu operacyjnego Windows.

"Microsoft 17 kwietnia złożył wniosek, w którym prosił o zawieszenie wyroku. Wniosek, jako bezpodstawny, został odrzucony 4 lipca" - poinformowała południowokoreański odpowiednik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W grudniu ubiegłego roku Urząd nakazał wyłączenie z OS-u wspomnianych programów i ukarał Microsoft grzywną w wysokości 32,5 miliarda wonów (34,5 miliona USD).

Od tamtej pory koncern z Redmond już dwukrotnie starał się o zmianę tej decyzji. Na rozpatrzenie czeka jeszcze trzeci wniosek, złożony do seulskiego sądu wyższej instancji. Microsoft argumentuje, że dołączenie do systemu operacyjnego odtwarzacza plików oraz komunikatora jest korzystne dla konsumentów i lokalnego przemysłu oraz nie blokuje konkurencji, gdyż Koreańczycy mogą pobrać i zainstalować oprogramowanie innych firm.

Urząd antymonopolowy zapowiada, że będzie sprzeciwiał się wszystkim sądowym próbom obalenia jego decyzji. Nałożona zaś na Microsoft kara jest najwyższą grzywną wymierzoną w historii urzędu.