Sąd skazał twórcę programu P2P

Japoński sąd uznał winnym popełnienia przestępstwa programistę, który stworzył popularny program do wymiany plików. Isamu Kaneko jest autorem oprogramowania Winny - do 2004 roku, kiedy to został aresztowany, był on pracownikiem naukowym Uniwersytetu Tokijskiego.

W sentencji wyroku sędzia Makoto Himuro napisał, że Kaneko "miał świadomość, iż jego program będzie powszechnie używany do naruszania praw autorskich". Podkreślił, że niemal 90% plików wymienianych za pośrednictwem Winny stanowią pliki nielegalne.

Sąd okazał się jednak łaskawy dla programisty i nie przychylił się do wniosku prokuratury, która żądała roku więzienia. Sędzia uznał, że wystarczającą karą będzie grzywna w wysokości 1,5 miliona jenów (13 000 dolarów). Sam Kaneko wyraził rozczarowanie wyrokiem i zapowiedział odwołanie się do wyższej instancji.

Od czasu aresztowania i w czasie procesu, pierwszego tego typu w Japonii, Kaneko zyskał sławę i stał się symbolem dla wielu Internautów. Jego programu używa około 450 000 Japończyków, którzy wpłacili tysiące dolarów mających pomóc w walce sądowej.