Sądowa porażka Microsoftu

Sędzia federalny odrzucił trzy wnioski Microsoftu, złożone w reakcji na pozwanie koncernu przez firmę TV Interactive Data, posiadającą prawa patentowe do technologii Autoplay (umożliwiającej automatycznie odtwarzanie zawartości płyty włożonej do komputerowego czytnika nośników optycznych).

W polskiej wersji systemów Windows system ten znany jest pod nazwą Autoodtwarzanie.

Przedstawiciele Microsoftu domagali się unieważnienia patentów przyznanych TV Interactive Data - ich zdaniem zostały one przyznane niesłusznie. Sędzia nie zgodził się jednak z tą argumentacją i odrzucił wszystkie trzy wnioski. Nie oznacza to jednak końca sprawy - pozew przeciwko Microsoftowi, złożony przez TV Interactive Data, będzie rozpatrywany w normalnym trybie (przesłuchania zaplanowano na 17 grudnia).

TV Interactive Data zarzuca koncernowi z Redmond, że w swoich systemach operacyjnych (od Windows 95) stosuje zastrzeżone przez nich rozwiązania technologiczne - tzn. system umożliwiający podjęcie przez urządzenie akcji w odpowiedzi na włożenie nośnika danych. Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą z kolei, że nie można w tym przypadku mówić o naruszeniu praw patentowych, ponieważ TV Interactive Data posiada patent jedynie na rozwiązania sprzętowe, zaś wersja 'AutoPlay' wykorzystywana przez Microsoft, oparta jest na rozwiązaniu programowym.

Działania prawne w imieniu TV Interactive Data prowadzi w tej sprawie kancelaria Robins, Kaplan, Miller & Ciresi z Minneapolis - ta sama, którą reprezentowała w podobnej sprawie firmę Eolas Technology. Ta sprawa zakończyła się zasądzeniem od Microsoftu odszkodowania w wysokości 521 mln USD za nielegalne wykorzystywanie w przeglądarce Internet Explorer rozwiązań zastrzeżonych przez Eolas.