Safari 3.2

Firma Apple udostępniła nowa wersję przeglądarki internetowej Safari, oznaczoną numerem 3.2.525.26.13. Zmiany w niej to przede wszystkim załatane luki związane z bezpieczeństwem aplikacji. Są także pewne nowości.

Firma Apple udostępniła nowa wersję przeglądarki internetowej Safari, oznaczoną numerem 3.2.525.26.13. Zmiany w niej to przede wszystkim załatane luki związane z bezpieczeństwem aplikacji. Są także pewne nowości.

Safari 3.2

Informacje:http://www.apple.com/pl/safari Cena: bezpłatny

Jako najważniejszą uznać należy wbudowany filtr przeciwdziałający witrynom wyłudzającym informacje personalne użytkownika, tzw. zjawisku phishingu. Podobne rozwiązanie posiadają konkurencyjne produkty, m.in. przeglądarki Internet Explorer 7 i 8 Microsoftu czy Google Chrome. Jednak przeglądarka Apple'a dopiero teraz doczekała się modułu antyphishingowego. Filtr przy uruchamianiu dowolnej witryny internetowej porównuje jej zawartość z własną bazą i na tej podstawie zezwala użytkownikowi na otwarcie strony lub też nie.

Safari 3.2

Safari 3.2

Jak wspomnieliśmy na początku, Safari 3.2 to głównie usprawnienia błędów związanych z bezpieczeństwem. Osiem załatanych dziur dotyczy samego programu, natomiast trzy kolejne innowacyjnego silnika renderującego WebKit - pierwszego, który w 100% przeszedł test ACID3, a na którym oparta jest aplikacja Apple'a. Usunięto m.in. problem przepełnienia stosu w module CoreGraphics, który umożliwiał napastnikowi wykonanie dowolnego kodu za pomocą odpowiednio spreparowanego obrazka na komputerze użytkownika, a tym samym na przejęcie całkowitej kontroli nad systemem. Usunięto luki wykryte w bibliotekach zlib i libxslt, naprawiono także błąd objawiający się zapamiętywaniem danych prywatnych wpisywanych do formularzy, pomimo wyłączenia stosownej funkcji w programie. Pozostałe dziury związane były obsługą plików graficznych JPEG i TIFF. Warto dodać, że jeden z tych błędów został wykryty przez Polaka, Roberta Święckiego.

W silniku renderującym WebKit usunięto problemy związane z możliwością wykonania dowolnego kodu na komputerze użytkownika oraz błędy pozwalające na przejęcie napastnikowi naszych danych prywatnych.

Najnowsza wersja Apple Safari 3.2 przeznaczona jest dla użytkowników systemów Windows XP i Windows Vista oraz - oczywiście - Mac OS X. Niestety firma z Cupertino nadal nie udostępniła przeglądarki dla Linuksa.

Plusy:

  • wbudowany filtr antyphishingowy
  • usprawnione działanie silnika WebKit
  • aplikacja jest bezpłatna

Minusy:

  • brak wersji na Linuksa

Ocena: 8/10

Podsumowanie: Przeglądarkę Apple Safari oznaczoną numerem 3.2 po prostu trzeba zainstalować.