Safari 4 - już u deweloperów

W trakcie konferencji WWDC przedstawiciele Apple rozdali deweloperom wczesne wersje beta przeglądarki Safari 4. Dzięki optymalizacjom aplikacja ma uzyskiwać niezwykle dobre wyniki podczas przetwarzania JavaScript.

Dzięki nowemu interpreterowi JavaScript noszącemu nazwę SquirrelFish, Safari 4 ma być niezwykle wydajne podczas przetwarzania JavaScript. Apple mówi o wzroście szybkości o 53%, co oznacza, że aplikacja powinna dobrze sprawdzać się na witrynach Web 2.0.

Deweloperzy WebKita (silnika Safari) już teraz utrzymują, że najnowsza wersja SquirrelFisha jest 1,6 raza szybsza od interpretera JScript zastosowanego w Safari 3.1.

Oprócz nowego SquirrelFisha w Safari 4 ma się pojawić obsługa stron HTML zapisywanych na pulpicie w postaci plików wykonywalnych Mac OS X oraz drobne usprawnienia dotyczące pracy z kartami. Przelądarka zostanie zintegrowana z nadchodzącym systemem Mac OS X 10.6 (nazwa robocza: Snow Leopard).

Zanim się ucieszysz...

Oczywiście należy pamiętać, że podawane przez Apple wyniki szybkości pracy z JavaScript dotyczą zwykle pomiarów wykonywanych benchmarkiem SunSpider Benchmark. Powstaje on przy aktywnym udziale deweloperów z Cupertino, więc świetne rezultaty Safari należy traktować z pewną dozą nieufności.

Więcej na temat wydajności przeglądarek: "Firefox 3 - król przeglądarek"