Safari dla Windows i Mac OS X - jest finalna wersja 3.1

Firma Apple udostępniła końcowe wydanie 3.1 swojej przeglądarki internetowej Safari dla systemu operacyjnego Windows i Mac OS X. Firma z Cupertino przekonuje, że aplikacja ładuje strony niemal dwa razy szybciej niż Internet Explorer 7 i 1,7 razy szybciej niż Firefox 2 (nie mówiąc już o Operze 9, którą rzekomo pozostawia w pobitym polu). Czy rzeczywiście?

Jak informuje Apple, Safari 3.1 charakteryzuje się odświeżonym silnikiem (WebKit), a jedną z nowości jest np. możliwość automatycznej instalacji niestandardowych czcionek w przypadku otwarcia strony wykorzystującej takie czcionki. Przeglądarka w większym stopniu obsługuje język HTML 5, np. tagi video i audio. Ciekawą opcją jest autouzupełnianie formularzy internetowych w oparciu o dane z wizytówki książki adresowej lub dane wprowadzone do wcześniej wypełnianego formularza. Zaskakuje jednak brak przycisku "otwórz na nowej karcie", choć sama przeglądarka oczywiście umożliwia przeglądanie stron w na wielu kartach w jednym oknie, a sama funkcja dostępna jest w menu i pod klawiszem skrótu.

Safari dla Windows, pierwotnie w wersji beta, ujrzała światło dzienne podczas otwarcia ubiegłorocznej konferencji WWDC (World Wide Developers Conference) - zaprezentował ją sam szef firmy Apple - Steve Jobs. Na starcie Safari nie pokazała się ze zbyt dobrej strony - tylko przez jeden wieczór wykryto w niej sześć usterek. Już wtedy, a było to w czerwcu 2007 r. przyjrzeliśmy się, czy Safari 3 może zagrozić pozycji innych przeglądarek dla Windows. Wnioski dla tej aplikacji nie były optymistyczne.

Wydanie 3.1 w teście Acid3, który już zdobył sobie miano pogromcy przeglądarek, uzyskuje niezły wynik, ale i tak nie udaje mu się przejść testu pomyślnie (w tym konkretnym przypadku testowaliśmy wydanie dla Windows XP).

Safari 3.1 nie zdaje testu Acid3, choć osiąga niezły wynik

Safari 3.1 nie zdaje testu Acid3, choć osiąga niezły wynik

Przeglądarkę poddaliśmy również testowi SunSpider JavaScript Benchmark sprawdzającemu szybkość aplikacji w obsłudze popularnych na nowoczesnych witrynach WWW skryptów JS. W tym przypadku platformą testową był system Windows Vista SP1. W porównaniu z wynikami uzyskanymi w tym systemie przez inne przeglądarki (szczegółowo opisaliśmy je w cyklu testów Najlepsza przeglądarka to Firefox 3, a najgorsza to...) Safari 3.1 wypada tylko minimalnie gorzej od Firefoksa 3 (z wynikami testów można zapoznać się tutaj).

Aplikacja ma jednak czasem kłopoty z poprawnym renderingiem stron WWW - problemy sprawiło jej np. wyświetlenie niektórych elementów serwisu pcworld.pl:

Aplikacja dostępna jest w języku polskim.

Więcej informacji: Apple