Safari dla Windows i Mac OS X - jest finalna wersja 3.1

Firma Apple udostępniła końcowe wydanie 3.1 swojej przeglądarki internetowej Safari dla systemu operacyjnego Windows i Mac OS X. Firma z Cupertino przekonuje, że aplikacja ładuje strony niemal dwa razy szybciej niż Internet Explorer 7 i 1,7 razy szybciej niż Firefox 2 (nie mówiąc już o Operze 9, którą rzekomo pozostawia w pobitym polu). Czy rzeczywiście?

Jak informuje Apple, Safari 3.1 charakteryzuje się odświeżonym silnikiem (WebKit), a jedną z nowości jest np. możliwość automatycznej instalacji niestandardowych czcionek w przypadku otwarcia strony wykorzystującej takie czcionki. Przeglądarka w większym stopniu obsługuje język HTML 5, np. tagi video i audio. Ciekawą opcją jest autouzupełnianie formularzy internetowych w oparciu o dane z wizytówki książki adresowej lub dane wprowadzone do wcześniej wypełnianego formularza. Zaskakuje jednak brak przycisku "otwórz na nowej karcie", choć sama przeglądarka oczywiście umożliwia przeglądanie stron w na wielu kartach w jednym oknie, a sama funkcja dostępna jest w menu i pod klawiszem skrótu.

Safari dla Windows, pierwotnie w wersji beta, ujrzała światło dzienne podczas otwarcia ubiegłorocznej konferencji WWDC (World Wide Developers Conference) - zaprezentował ją sam szef firmy Apple - Steve Jobs. Na starcie Safari nie pokazała się ze zbyt dobrej strony - tylko przez jeden wieczór wykryto w niej sześć usterek. Już wtedy, a było to w czerwcu 2007 r. przyjrzeliśmy się, czy Safari 3 może zagrozić pozycji innych przeglądarek dla Windows. Wnioski dla tej aplikacji nie były optymistyczne.

Wydanie 3.1 w teście Acid3, który już zdobył sobie miano pogromcy przeglądarek, uzyskuje niezły wynik, ale i tak nie udaje mu się przejść testu pomyślnie (w tym konkretnym przypadku testowaliśmy wydanie dla Windows XP).

Safari dla Windows i Mac OS X - jest finalna wersja 3.1

Safari 3.1 nie zdaje testu Acid3, choć osiąga niezły wynik

Przeglądarkę poddaliśmy również testowi SunSpider JavaScript Benchmark sprawdzającemu szybkość aplikacji w obsłudze popularnych na nowoczesnych witrynach WWW skryptów JS. W tym przypadku platformą testową był system Windows Vista SP1. W porównaniu z wynikami uzyskanymi w tym systemie przez inne przeglądarki (szczegółowo opisaliśmy je w cyklu testów Najlepsza przeglądarka to Firefox 3, a najgorsza to...) Safari 3.1 wypada tylko minimalnie gorzej od Firefoksa 3 (z wynikami testów można zapoznać się tutaj).

Aplikacja ma jednak czasem kłopoty z poprawnym renderingiem stron WWW - problemy sprawiło jej np. wyświetlenie niektórych elementów serwisu pcworld.pl:

Safari dla Windows i Mac OS X - jest finalna wersja 3.1

Aplikacja dostępna jest w języku polskim.

Więcej informacji: Apple