Safari w Windows? Dziękujemy, poczekamy...

Do grona przeglądarek internetowych dostępnych dla systemów z rodziny Windows dołączył kolejny gracz. Mało kto by się chyba spodziewał, że będzie to Safari - przeglądarka, znana doskonale użytkownikom komputerów z jabłuszkiem. Na wczorajszym wystąpieniu podczas otwarcia dorocznej konferencji WWDC (World Wide Developers Conference) zaprezentował ją sam szef firmy Apple - Steve Jobs. Na starcie Safari nie zaprezentowała się ze zbyt dobrej strony - tylko przez jeden wieczór wykryto w niej sześć usterek. Sytuacji nie poprawia wyjątkowo niestabilna praca - pamiętamy oczywiście, że jest to na razie wersja testowa, ale twórcy innych "bet" - np. programiści Microsoftu czy Mozilli - pokazali już wcześniej, że przeglądarka w wersji "przedpremierowej" może pracować praktycznie bezawaryjnie, a nie zamykać się co chwilę z komunikatem o błędzie. Przyjrzyjmy się jednak pokrótce, czy Safari 3 może zagrozić pozycji innych przeglądarek dla Windows...

Safari w Windows? Dziękujemy, poczekamy...
Szef Apple zachwala nową wersję przeglądarki, jako najszybszą dostępną dla systemów Windows (i nie tylko - dla Mac OS X także). Według testów zamieszczonych na firmowej witrynie Safari renderuje strony WWW ponad dwa razy szybciej od Internet Eksplorera 7, półtora raza szybciej niż Firefox 2 i prawie trzy razy szybciej niż Opera. Także inne testy "sprawnościowe", jak na przykład szybkość wykonywania JavaScript'u, czy uruchamianie aplikacji, pokazują wyższość Safari.

Safari w Windows? Dziękujemy, poczekamy...

Safari pomyślnie przechodzi test Acid2

Przeglądarka ta jest także tworzona ze szczególną dbałością o obsługiwanie standardów. Przechodzi choćby pomyślnie test Acid2.

Safari w Windows? Dziękujemy, poczekamy...

Interfejs Safari żywcem przeniesiony z MacOS X