Sagem Axium HD-D45

Tylnoprojekcyjny Telewizor DLP o dużej powierzchni ekranu i bardzo płytkiej obudowie wyposażono w dwa tunery i szereg złączy A/V.

Tylnoprojekcyjny Telewizor DLP o dużej powierzchni ekranu i bardzo płytkiej obudowie wyposażono w dwa tunery i szereg złączy A/V.

Telewizory generujące obraz przy wykorzystaniu tylnej projekcji to na polskim rynku rzecz mało znana. Podobnie wygląda sytuacja w innych europejskich krajach. Zupełnie inaczej na ekrany tego typu patrzą natomiast klienci w USA. Tam telewizory o dużych przekątnych ekranu, a takie właśnie oferują wyświetlacze tylnoprojekcyjne, mają dobrze ugruntowaną pozycję i są niezwykle popularne. Do niedawna podobnych odbiorników w Polsce nie było. Powód był prosty - gigantyczne skrzynie kryjące mechanizmy generujące obraz w telewizorach tylnoprojekcyjnych starej generacji nie nadawały się do niewielkich mieszkań. Sytuacja zmieniła się w momencie popularyzacji technologii DLP, która pozwala produkować telewizory z tylną projekcją oferujące doskonały współczynnik: głębokość obudowy do wielkości przekątnej obrazu. Trzeba także nadmienić, że i producenci tylnoprojekcyjnych telewizorów LCD zaczęli oferować równie płytkie odbiorniki co modele DLP. W Polsce duże telewizory DLP coraz częściej pojawiają się w sklepach. Testowany przez nas model firmy Sagem jest idealnym przykładem urządzenia wykonanego w tej technologii. Francuski producent w naszym kraju znany jest głównie z produkcji urządzeń telekomunikacyjnych oraz telefonów komórkowych. Niedawno firma rozpoczęła także działalność w segmencie urządzeń elektroniki użytkowej. Oferuje dwa modele telewizorów DLP o przekątnych 45" i 50" oraz 27-calowy telewizor LCD.

Sagem Axium HD-D45

45-calowy telewizor z przodu wyglądem przypomina supercienkie modele wyświetlaczy LCD czy plazmowych. Obraz zamknięty jest w gustownych czarnych ramkach pokrytych lakierem fortepianowym. Wykończenie na wysoki połysk obejmuje także dołączane po bokach ekranu głośniki, które przykręcamy do boków obudowy. Niestety, z tyłu i z boku telewizor nie prezentuje się już tak efektownie. Obudowa tylna i boki wykonane są z nie najlepszego jakościowo szarego plastiku. Podstawę telewizora stanowi subwoofer, który opakowano w łukowato wygiętą na przodzie plastikową obudowę. Zamiast szklanej powierzchni ekranu mamy plastikową powłokę, pod którą widać mocno naciągnięty materiał będący w istocie ekranem do tylnej projekcji. Plastikowa powłoka nie tylko zabezpiecza wnętrze telewizora, ale także stanowi doskonałą ochronę przed odblaskami światła. Wewnątrz obudowy (w jej dolnej części) umieszczony jest projektor, który niewiele różni się od standardowych, przenośnych rzutników multimedialnych. Aby możliwe było wyświetlanie dużego obrazu w telewizorze o bardzo płytkiej obudowie (Sagem ma tylko 30 cm głębokości), w obudowie zamontowano lustra odbijające obraz rzucany przez obiektyw projektora. Po dokonaniu najczęściej dwóch odbić - od lustra dolnego i górnego - obraz kierowany jest na ekran. Modele tylnoprojekcyjne DLP różnią się od produktów LCD. Po pierwsze, gwarantują uzyskanie bardzo wysokiego kontrastu oraz doskonałej reprodukcji barw, a w szczególności znakomitej gradacji czerni i szarości. LCD oferują za to zwykle wyższą jasność oraz szersze kąty widzenia. Słabiej prezentują szarości i są droższe.

Sagem Axium HD-D45

Wykonany ze słabej jakości plastiku, nie pasuje do eleganckiej linii wzorniczej telewizora. Klawisze rozplanowane stosunkowo dobrze.

Z kolei słabą stroną telewizorów DLP jest kąt widzenia. Jeśli patrzymy na obraz w testowanym modelu Sagem pod kątem ok. 100 stopni, to jest on jeszcze stosunkowo wyraźny i jasny. Gdy jednak kąt w poziomie będzie większy, to automatycznie obraz będzie zdecydowanie ciemniejszy. Jeszcze gorzej jest w przypadku kątów w pionie. Nie ma mowy o ustawieniu urządzenia powyżej wzroku siedzącego przed telewizorem widza. Do tego dochodzi jeszcze pojawianie się tzw. efektu tęczy.

W Axium HD-D45 Sagem zastosował przetwornik DLP HD2+ o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Pozwala on bez skalowania na prezentację materiału HDTV 720p. Urządzenie generuje obraz o bardzo wysokim kontraście wynoszącym 3000:1. Różnice pomiędzy jasnymi a ciemnymi polami są rewelacyjnie uwypuklone. W połączeniu z wysoką jasnością wynoszącą 700 cd/m<sup>2</sup> pozwala to na oglądanie wyraźnego obrazu także w słoneczny dzień. Telewizor pracuje bardzo cicho, projektor wewnętrzny słychać jedynie wtedy, gdy z głośników telewizora nie płyną żadne dźwięki. Model ten doskonale radzi sobie z materiałem standardowego sygnału telewizyjnego. Procesor wideo DCDi marki Faroudja wygładza znakomicie krawędzie obiektów i dokonuje perfekcyjnego skalowania sygnału wideo, tak aby całkowicie wypełniał panoramiczny ekran. Obraz jest płynny, bez jakiegokolwiek smużenia czy innego rodzaju opóźnień wizji. Doskonałe są kolory, bardzo naturalne, zróżnicowane. Obraz ma także dużą głębię. Dźwięk z zewnętrznych urządzeń audio-wideo (jednocześnie można podłączyć aż 10) można doprowadzić drogą analogową bądź cyfrowym wejściem koncentrycznym Trzeba tylko pamiętać, że telewizor nie ma wbudowanych dekoderów DD i DTS, tak więc ścieżki powinny zostać zdekodowane już w urządzeniu źródłowym (np. w odtwarzaczu DVD). Dźwięk jest dobry, choć po dużym subwooferze spodziewaliśmy się głębszego, bardziej efektownego basu. Niskie tony nie są specjalnie wyeksponowane, tak więc wyrafinowani miłośnicy kina domowego będą musieli zatroszczyć się o pełnowartościowy, dodatkowy zestaw kolumn i solidny amplituner.

Informacje

Typ telewizor 45'' (16:9)

Cena 13 500 zł

Dystrybutor Sagem Communication Polskahttp://www.sagem.com

Wymiary 106 x 79,2 x 33,9 cm

Waga 30 kg

Funkcje tryby dźwięku przestrzennego, PIP, PAP, PAT, EPG, kilka trybów proporcji obrazu, Virtual Dolby Surround, wyrównywanie poziomu głośności, procesor DCDi Faroudja, progresywne skanowanie, cyfrowy filtr grzebieniowy, korektor dźwięku, wbudowany subwoofer

Złącza wejścia: zasilanie, antenowe, DVI-D (z HDCP), S-Video, 3 Euroscart (2 z RGB), kompozyt, VGA, komponent, 4 audio stereo, audio cyfrowe elektryczne;

wyjście: audio cyfrowe elektryczne

Potencjalni rywale

LG RE-44SZ20RD 13 999 zł

Bazujący na technologii DLP 44 calowy telewizor tylnoprojekcyjny. Obudowa płytka jak w modelu Sagema, ale niższe jasność i kontrast. Posiada dwa tunery TV.

Samsung SP-46L3HX 12 999 zł

46 calowy telewizor tylnoprojekcyjny DLP z obrazem o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, którego jakość poprawia system DNIe. Wyposażony w dwa tunery TV.

Dlaczego

Rewelacyjne odwzorowanie barw i dobry kontrast. Wysoka rozdzielczość i duża przekątna ekranu. Niewielka liczba funkcji konfiguracyjnych, zauważalny tzw. efekt tęczy.