Sagem Axium HD-L27

Niezbyt efektowny 27-calowy telewizor ciekłokrystaliczny o wysokiej jakości obrazu.

Niezbyt efektowny 27-calowy telewizor ciekłokrystaliczny o wysokiej jakości obrazu.

Sagem Axium HD-L27

27-calowy telewizor LCD Sagem, ze względu na tą samą przekątną ekranu i identyczną rozdzielczość, jest bezpośrednim konkurentem odbiornika LG, którego test publikujemy na poprzednich stronach, z tym że jest od niego droższy o 1300 zł. Jeśli chodzi o stylistykę i jakość wykonania, to odbiornik LG może być wzorem dla modelu Sagema. Koreański produkt prezentuje się dobrze i został bardzo solidnie wykonany z materiałów wysokiej jakości. W urządzeniu Sagema obudowa jest rażąco plastikowa. Ramkę okalającą wyświetlacz LCD wykonano z lustrzanego, czarnego plastiku przypominającego świecącą powłokę fortepianu. Także srebrną stopkę zrobiono z plastiku przeciętnej jakości, a przy tym jest ona nienaturalnie wielka w stosunku do wyświetlacza. Zapewne konstruktorom chodziło o zagwarantowanie pełnej stabilności telewizora, jednak efekt estetyczny jest delikatnie mówiąc niezbyt dobry. Niemniej podstawa zapewnia szeroki zakres regulacji położenia ekranu, można go obracać na boki pod kątem 30, a dodatkowo odchylać do tyłu i do przodu o 20.

Po obu stronach wyświetlacza wbudowano głośniki. System Virtual Dolby ma wspomagać głośniki w procesie tworzenia iluzji otoczenia dźwiękiem wielokanałowym. Jakość dźwięku jest dobra, skromne głośniki mogą z powodzeniem nagłośnić spore pomieszczenie. Jednak wirtualne efekty tylko nieznacznie uatrakcyjniają przekaz dźwiękowy, szczególnie podczas oglądania filmów. Niestety, nie ma mowy o kreacji wiarygodnych wrażeń obcowania z pełnowartościowym zestawem wielokanałowych kolumn. Niewątpliwą zaletą telewizora Sagem jest umieszczony z lewej strony obudowy czytnik aż 7 rodzajów kart pamięci. Po umieszczeniu w nim karty na ekranie wyświetlany jest podgląd miniaturek zdjęć zapisanych na nośniku. Możemy powiększać poszczególne zdjęcia lub uruchomić pokaz slajdów. Fotografie można obracać i skalować do pełnej rozdzielczości ekranu. Bogaty zestaw gniazd to kolejna zaleta Sagema. Gniazdo DVI obsługuje protokół HDCP, tak więc mogliśmy podłączyć do niego wysokiej klasy odtwarzacz DVD Denon DVD-2910 dysponujący wyjściem wideo tego typu. Obraz był doskonałej jakości zarówno przy wyprowadzaniu z DVD sygnału składającego się z 576 linii bez przeplotu, jak również po przeskalowaniu obrazu do rzeczywistej rozdzielczości matrycy LCD (720p).

Sagem Axium HD-L27

Pilot - Wykonany z przeciętnej jakości tworzyw. Mało ergonomiczny - klawisze rozmieszczono dość przypadkowo.

Na szczególne podkreślenie zasługuje całkowity brak widocznych postrzępionych krawędzi. Obraz jest precyzyjny i bogaty w detale. Także w bardzo dobrych proporcjach są kolory. Jednak aby uzyskać dobrą głębię czerni, należy zmniejszyć jasność podświetlania matrycy, a co za tym idzie zmniejszyć jej czytelność w słoneczny dzień. Podświetlanie matrycy można szybko regulować, korzystając ze specjalnego klawisza umieszczonego na pilocie zdalnego sterowania. Kontrast wyświetlacza jest zadowalający, jego współczynnik wynosi 600:1. Zaskakująco dobry jest obraz z anteny telewizyjnej. Zastosowany tuner "wybacza" bardzo wiele nie najlepszemu sygnałowi krajowych telewizji. Nie testowaliśmy jeszcze telewizora LCD, który wyświetlałby tak ostry i szczegółowy obraz telewizyjny. Dobrze wypada także funkcjonalność urządzenia.

Wyniki testów

Obraz 5/5 - Dobrej jakości zarówno z TV, jak i z DVD

Dźwięk 4/5 - Poprawny

Funkcje 5/5 - Bogaty zestaw, pełna obsługa DVI

Wygląd 4/5 - Niezbyt atrakcyjny

Budowa 3/5 - Przeciętna jakość wykończenia

Opłacalność 4/5 - Cena odpowiada oferowanym możliwościom

Werdykt 4/5

Oprócz możliwości uruchamiania telewizora o określonej godzinie (wyłączanie oczywiście także można zaprogramować), są także funkcje PIP i PAP. Podczas oglądania filmu z DVD można podglądać w niewielkim okienku obraz telewizyjny (PIP) lub też podzielić obraz na pół i na jednej części ekranu prezentować obraz z DVD, a na drugim z anteny telewizyjnej (PAP). Można także ustalić, które źródła mają korzystać z funkcji redukcji szumów (nie dotyczy wejścia cyfrowego DVI). Niestety, menu ekranowe nie zostało przetłumaczone na język polski (jest po angielsku).

Dlaczego

Przeciętna jakość wykonania. Świetna jak na LCD jakość obrazu zarówno telewizyjnego, jak i z DVD.

Główni rywale

LG RZ-27LZ50 - 3999 zł

Bardzo solidnie wykonany telewizor LCD. Obraz z DVD dobrej jakości pozbawiony smużenia, o ładnych naturalnych barwach. Przeciętna skala szarości i czerni. W przypadku montażu ściennego utrudniony dostęp do gniazd komponentowych.

Sony KLV-26HG2 - 6900 zł

Telewizor LCD w eleganckiej metalowej obudowie, oferujący dobry obraz, chociaż niepozbawiony wad. Zaawansowany system poprawy jakości obrazu Wega Engine wpływa dodatnio przede wszystkim na jakość reprodukcji barw.

Informacje

Typ telewizor LCD 27" (16:9)

Cena 5300 zł

Dystrybutor Sagem Communication Polska,http://www.sagem.com

Wymiary 78 x 53,8 x 27 cm

Waga 18 kg

Funkcje tryby dźwięku przestrzennego, PIP, PAP, kilka trybów proporcji obrazu, Virtual Dolby Surround, wyrównywanie poziomu głośności, cyfrowy filtr grzebieniowy, teletekst, czytnik kart pamięci i aplikacja do wyświetlania fotografii

Złącza wejścia: zasilanie, antenowe, DVI-D (z HDCP), S-Video, 3 Euroscart (2 z RGB), kompozyt, VGA, komponent, audio