Sala konferencyjna – centrum spotkań i... świetnego obrazu

Sercem nowoczesnej firmy jest sala konferencyjna – tu opracowywane są projekty, odbywają się spotkanie z klientami i pokazy nowych produktów. Do realizowania tych zadań niezbędna jest możliwość pokazania szerszemu audytorium materiału filmowego lub prezentacji, czyli odpowiedni system audiowizualny. Jego podstawą może być zwykły telewizor, wielomonitorowa ściana wideo (złożona z wielu mniejszych ekranów) lub zestaw projektor + ekran. Który z tych wariantów sprawdza się najlepiej i jest najbardziej wszechstronny?

Tak naprawdę każde z powyższych rozwiązań ma swoje zalety. Atutem wariantu nr 1 (telewizor) jest choćby łatwość obsługi i fakt, że w niewielkich, przeznaczonych dla kilku osób salach z powodzeniem wystarczy mały (czyli stosunkowo tani) ekran. Wystarczy go włączyć, podpiąć źródło sygnału (np. komputer via HDMI) i już możemy rozpoczynać spotkanie. Problemy pojawią się, gdy audytorium będzie nieco większe...

W przypadku spotkań w liczniejszym gronie można rozważyć wspomnianą ścianę video pozwalającą na prezentowanie wybranych treści na znacznie większym ekranie. Jeśli liczba uczestników prezentacji i układ sali pozostają zawsze mniej więcej takie same, będzie dobrze, choć musimy pogodzić się z ograniczeniami technicznymi (np. widocznymi pikselami czy mniej lub bardziej wyraźnymi ramkami pomiędzy poszczególnymi ekranami). Wyzwaniem jest też w tym wariancie skalowalność, czyli możliwość dopasowania wielkości obrazu.

Pełna wszechstronność

Nic dziwnego, że podstawowym wyborem firm poszukujących elastycznego i wszechstronnego rozwiązania do prezentacji treści multimedialnych pozostają nowoczesne projektory. Doskonale pokazuje to rosnąca popularność produktów firmy Epson, od lat rozwijającej portfolio projektowane z myślą o użytkownikach biznesowych.

Podstawowym atutem projektora jest pełna elastyczność. Użytkownik może modyfikować parametry obrazu, dobierając pożądaną wielkość do aktualnych potrzeb (np. liczby uczestników spotkania). Przekątna obrazu może mieć od kilkudziesięciu cali aż do nawet 300. Za dowolne inne rozwiązanie pozwalające na wyświetlenie tak dużego obrazu przyszłoby zapłacić kilka razy więcej niż za nowoczesny projektor.

Pełen komfort oglądania

Korzystając z urządzeń marki Epson, możemy również wygodnie zmieniać źródło obrazu podłączone standardowo (np. kablem HDMI) lub bezprzewodowo jednocześnie wyświetlać obraz pochodzący z wielu różnych urządzeń, z wykorzystaniem dołączanego fabrycznie oprogramowania Easy MP. W przypadku spotkań roboczych czy burz mózgów doskonałym dodatkiem jest również możliwość dotykowego modyfikowania treści czy nanoszenia notatek bezpośrednio na wyświetlanym obrazie.

Ważnym argumentem jest komfort użytkownika. W sali, w której podstawą systemu wizualnego jest monitor, na naprawdę komfortowe warunki projekcji liczyć mogą przede wszystkim osoby, które siedzą bezpośrednio przed ekranem, i to pod warunkiem, że sala będzie równomiernie oświetlona, a światło słoneczne nie będzie padało na ekran. W przypadku projektora problemy te właściwie nie istnieją – dzięki zastosowaniu technologii 3LCD oraz wysokiemu natężeniu światła barwnego (CLO) obraz jest zawsze wyraźnie widoczny, a kolory mocno nasycone i żywe, niezależnie od tego, gdzie siedzi oglądający i czy na ekran pada światło.

Do kluczowych zalet nowoczesnych projektorów Epson warto również zaliczyć niski koszt eksploatacji, najwyższą jakość prezentowanego obrazu (standardem jest już rozdzielczość Full HD, jednak w ofercie znajdziemy coraz więcej modeli obsługujących 4K) oraz fakt, że światło odbite, prezentowane z pomocą projektora, jest znacznie mniej męczące dla oczu niż obraz generowany przez telewizor lub monitor.

Jaki model wybrać?

W ofercie Epson znajdziemy całą gamę projektorów różnego typu i ta wszechstronność sprawia, że każda firma będzie w stanie dobrać urządzenie wpisujące się w specyfikę i potrzeby danej organizacji. Użytkownicy poszukujący np. wszechstronnego rozwiązania dla biznesu powinni zainteresować się modelami z serii Epson EB-2000, które umożliwiają wyświetlanie prezentacji w jakości Full HD o maksymalnej przekątnej 300” i wyróżniają się wyjątkowo prostym systemem konfiguracji, licznymi opcjami łączności (WLAN, HDBaseT, dwa wejścia HDMI) oraz funkcją udostępnianie ekranu. Co ważne, okres eksploatacji lampy został wydłużony do 10 000 godzin w trybie eco, co ogranicza czas i koszty serwisu.

Dla organizacji poszukujących projektorów typu ultrashort, pozwalających na wyświetlanie obrazu o dużej przekątnej z bardzo niewielkiej odległości (co bardzo przydaje się w niewielkich salach i w sytuacjach, gdy osoba prezentująca stoi bezpośrednio przed ekranem), świetnym rozwiązaniem są urządzenia z serii EB-1400 wspierające rozdzielczość WUXGA. Warto dodać, że projektor to także rozwiązanie ekonomiczne w eksploatacji – w przypadku wszystkich ww. urządzeń koszt nowej lampy to zaledwie ok. 480 zł brutto! Do najbardziej wymagających użytkowników biznesowych skierowane są projektory instalacyjne, szczególnie modele z serii Epson G7000 (np. EB-G7900U) lub L1000U (takie jak EB-L1100U). Są one droższe niż wspomniane wcześniej modele, choć wciąż pozostają znacznie tańsze niż instalacje wielomonitorowe o podobnej przekątnej, zapewniając przy tym jednocześnie nieporównywalnie wyższą jakość obrazu.