Samobójstwo w Internecie - łatwo znaleźć, łatwiej zapobiec

Brytyjscy naukowcy postanowili zbadać, czy w Internecie łatwo jest znaleźć informacje odnośnie sposobów na popełnienie samobójstwa. Swe wyniki opublikowali w czasopiśmie British Medical Journal.

Nie od dziś wiadomo, że istnieją pewne czynniki zewnętrzne, które pewnych wahających się ludzi mogą skłonić do samobójstwa. Takim wyzwalaczem była choćby publikacja "Cierpień młodego Wertera", która sprawiła, że przez Europę przetoczyła się fala targnięć na życie.

Badacze postanowili sprawdzić, czy Internet może pełnić funkcję podobnego wyzwalacza. Rozmawiali z ludźmi, którzy zdecydowali się na samobójstwo, wyszukiwali też strony zawierające informacje o sposobach zakończenia życia.

Odnaleźli 240 stron poświęconych tej tematyce, z czego 90 było o samobójstwach, a 45 namawiało wręcz lub promowało targnięcia na życie. Z drugiej strony aż 62 portale stawiały sobie za cel przekonanie człowieka, że nie jest to dobry wybór, a kolejne 59 próbowało internautę odstraszyć.

Najwięcej witryn poświęconych sposobom popełnienia samobójstwa znaleziono za pomocą Google, MSN natomiast częściej znajdował strony odwodzące ludzi od zamiaru lub bezstronne, naukowe.

Co dość szokujące, czwartą pod względem częstości występowania witryną był Wikipedia. Znalazły się w niej szczegółowe opisy sposobów, szybkości i poziomów bólu podczas różnych sposobów na popełnienie samobójstwa.

Warto zajrzeć: "Suicide searches produce disturbing, unsurprising results" (w języku angielskim)


Zobacz również