Samochód - centrum rozrywki

Każde, nawet najtańsze nowoczesne auto wyposażone jest w kilka lub kilkanaście mikroprocesorów czuwających nad sprawną pracą silnika oraz bezpieczeństwem pasażerów. Oprócz tych, zwykle niewidocznych dla kierowcy, układów elektronicznych, jest duża grupa produktów "komputeropochodnych", których rola sprowadza się wyłącznie do uprzyjemniania jadącym czasu w podróży. Są to odtwarzacze plików MP3, DVD, a nawet ciekłokrystaliczne ekrany służące jako telewizory.

Każde, nawet najtańsze nowoczesne auto wyposażone jest w kilka lub kilkanaście mikroprocesorów czuwających nad sprawną pracą silnika oraz bezpieczeństwem pasażerów. Oprócz tych, zwykle niewidocznych dla kierowcy, układów elektronicznych, jest duża grupa produktów "komputeropochodnych", których rola sprowadza się wyłącznie do uprzyjemniania jadącym czasu w podróży. Są to odtwarzacze plików MP3, DVD, a nawet ciekłokrystaliczne ekrany służące jako telewizory.

Rewolucja, która dokonała się przy okazji opracowania wydajnych algorytmów kompresji plików audio, dała twórcom samochodowych zestawów audio zupełnie nowe możliwości. Nie trzeba już instalować w samochodzie zajmującego cenne miejsce zmieniacza płyt CD. Teraz na miniaturowym twardym dysku lub wymiennej karcie pamięci zmieścisz dziesiątki, a nawet setki godzin muzyki. W większości przypadków producenci mogą także zapomnieć o problemach związanych z wytłumianiem napędów CD, uodporniającym je na zakłócenia mechaniczne. Odtwarzacze cyfrowe pozbawione części mechanicznych nie reagują na te zakłócenia. Mają też więcej funkcji, np. podawanie pełnych informacji o utworach, wykonawcach itp. Nie należy zapominać o uniwersalnych przenośnych odtwarzaczach MP3, które równie dobrze mogą właścicielowi uprzyjemnić spacer, jak podróż samochodem (po podłączeniu do samochodowego systemu audio) czy wolny czas w domu. Samochodowe odtwarzacze audio przystosowane do MP3 można podzielić na kilka grup.

Pierwsza to najprostsze rozwiązanie, polegające na wyposażeniu dotychczasowych samochodowych odtwarzaczy CD w lasery odczytujące nagrywane płyty CD-R/RW i dekodery formatu MP3.

Druga grupa to urządzenia podobne do odtwarzaczy CD, ale korzystające z alternatywnego nośnika opracowanego przez Sony - MiniDiscu. Nadaje się on idealnie do stosowania w urządzeniach przenośnych oraz odtwarzaczach samochodowych. Jest niewrażliwy na wstrząsy oraz oferuje dużą swobodę manipulowania nagranym materiałem.

Do trzeciej grupy można zaliczyć najnowsze urządzenia samochodowe wyposażone w czytniki kart pamięci SD (Panasonic) lub MMC (Blaupunkt). To również bardzo dobre rozwiązanie, bo umożliwia łatwą modyfikację zawartości kart pamięci przy wykorzystaniu komputera. Ponieważ karty są wymienne, można w prosty sposób powiększyć przestrzeń przeznaczoną na nagrania oraz odczytać je przez niektóre modele telefonów komórkowych, palmtopów czy innych urządzeń przenośnych.

Ostatnia grupa odtwarzaczy to odbiorniki wyposażone w wewnętrzne twarde dyski (o pojemności od 6 do nawet 30 GB) i przenośne odtwarzacze MP3 przystosowane do łatwej integracji z samochodowymi systemami audio.

Odtwarzacze i czytniki

Wykonanie zestawu jest znakomite, a projekt modułu sterującego zasługuje na najwyższe noty.

Wykonanie zestawu jest znakomite, a projekt modułu sterującego zasługuje na najwyższe noty.

Koncern Blaupunkt oferuje DVD-ME1, samochodowy odtwarzacz płyt DVD, który dodatkowo umożliwia odtwarzanie plików MP3. Urządzenie jest pomyślane jako centrum samochodowych systemów wideo, wykorzystywanych zarówno w celach rozrywkowych, jak i do odczytu materiału zawierającego np. komputerowe mapy drogowe. Ciekawą cechą napędu jest to, że oprócz odtwarzania płyt CD oraz DVD umożliwia odtwarzanie plików MP3 zapisanych na krążkach CD-R. Za bezproblemowe odtwarzanie nawet w przypadku mocnych wstrząsów odpowiada system oparty na sprężynach, materiałach wytłumiających oraz cyfrowych układach korekcji błędów, przechowujących w pamięci bufora do 10 sekund nagrania. Dodatkowe wyposażenie obejmuje pilota zdalnego sterowania. Wymiary produktu: szerokość około 17 cm, głębokość 21 cm oraz wysokość około 7,5 cm.

Ponadprzeciętne wyposażenie ma także najwyższy model w katalogu Panasonica - CQ-SRX7000U. Nie tylko odczytuje pliki MP3 i AAC z płyt CD, lecz również odtwarza nagrania z kart pamięci SD. Za generowanie dźwięku odpowiedniej jakości odpowiedzialny jest wzmacniacz o mocy 4 x 45 W. Bardzo czytelny wyświetlacz LCD przedstawia napisy złożone z drobnych, pomarańczowych pikseli. Graficzny korektor pozwala z kolei na wybór jednego z siedmiu trybów pól dźwiękowych. Niezwykłą funkcją jest również możliwość ustalenia, w którym miejscu w samochodzie chcesz uzyskać optymalne warunki akustyczne. Po instalacji odtwarzacza montujesz wewnątrz kabiny samochodu czujnik, który generując sygnały testowe, dostosowuje parametry charakterystyk akustycznych tak, aby odpowiadały jak najwierniejszemu odtwarzaniu muzyki. Po wskazaniu na ekranie odtwarzacza aktualnego miejsca słuchacza w samochodzie, procesor odpowiednio optymalizuje ustawienia, aby do słuchacza nieznajdującego się idealnie w centrum odtwarzania, docierał dźwięk ze wszystkich głośników w jednakowym czasie.

Pozostałe wyposażenie to między innymi: pilot zdalnego sterowania, dwa wyjścia końcówek mocy, wyjście subwoofera oraz dla głośnika centralnego.

Kolejnym niezwykle ciekawym urządzeniem do odtwarzania muzyki w formacie MP3 w samochodzie jest SimpleAuto firmy Simple Devices. Urządzenie składa się z dwóch elementów - modułu z jednostką główną zawierającą czytnik płyt CD oraz panelu zdalnego sterowania z dużym wyświetlaczem LCD, przedstawiającym graficzny interfejs użytkownika.

Kształt obudowy dostosowany jest do wymiarów krążka CD. Uwagę zwraca duży wyświetlacz i bufor antywstrząsowy, przechowujący 120 sekund nagrania.

Kształt obudowy dostosowany jest do wymiarów krążka CD. Uwagę zwraca duży wyświetlacz i bufor antywstrząsowy, przechowujący 120 sekund nagrania.

Poza odtwarzaniem skompresowanych plików audio urządzenie pozwala na komunikację w bezprzewodowej sieci. Niestety, ta usługa jest dostępna jedynie mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, a polskim klientom pozostaje używanie SimpleAudio w ograniczonym zakresie, jako odtwarzacza MP3. Jednostkę z czytnikiem montuje się w bagażniku, a we wnętrzu kabiny instaluje się jedynie pilota z wyświetlaczem. Użytkownicy sieci bezprzewodowej transferują dane za pośrednictwem firmowego serwera SimpleServe, który obsługuje cyfrowe stacje radiowe, pozwala na pobieranie "mówionych" książek i dostarcza komunikaty o sytuacji na drogach, wiadomości ze świata oraz informacje sportowe. Dodatkowo słuchacz ma możliwość zamówienia bezpośrednio z samochodu, książek, biletów na koncerty i wielu innych produktów.

Ponad przeciętne cechy urzadzenia idą, niestety, w parze z bardzo wysoką ceną, wynoszącą około 1400 dolarów.

Ponad przeciętne cechy urzadzenia idą, niestety, w parze z bardzo wysoką ceną, wynoszącą około 1400 dolarów.

AVC oferuje model Soul, urządzenie bardzo podobne do firmowanego przez koncern SonicBlue modelu Rio Volt. Firma AVC wykupiła jednak licencję od producenta odtwarzaczy RIO i firmuje Soul własnym logo. Wygląd odtwarzacza nie odbiega od standardu.

Napęd odczytuje krążki CD-R/RW i pozwala na odgrywanie plików w formatach MP3, WMA oraz CD-Audio. Moc wyjściowa wbudowanego układu wzmacniającego wynosi 2 x 7 W, a dodatkowo można uaktywnić loudness uwypuklający najniższe częstotliwości. Istotne jest to, że napęd odczytuje płyty nagrane w wielu formatach, np. zapis wielosesyjny, ISO9660 oraz nagrywanie pakietowe. Pliki MP3 mogą być nagrane w pełnym zakresie od 32 do 320 KB/s.

Soul jest zasilany z dwóch akumulatorów AA (15 godzin pracy) lub z dołączonego do zestawu zasilacza. Kierowców ucieszy wiadomość, że w komplecie dostarczane jest także okablowanie i zasilacz, pozwalające na integrację urządzenia z samochodowym systemem audio. Atrakcyjna jest również cena wynosząca 145 dolarów. (Polscy klienci mogą kupić AVC Soul na przykład w sklepie internetowym EasyBuy2000, (www.easybuy2000.com) lub MP3 Playerstore (www. mp3playerstore.com).