Samochodowe odtwarzacze obsługiwane głosem?

Firma Gracenote, właściciel bazy informacji o płytach muzycznych i wykonawcach, opracowuje technologię umożliwiającą obsługiwanie samochodowych odtwarzaczy muzycznych za pomocą komend głosowych. Dostarczycielem technologii rozpoznawania głosu jest firma Scansoft.

Oprogramowanie ma ułatwić kierowcom przesłuchiwanie kolekcji utworów muzycznych znajdujących się na dyskach urządzeń odtwarzających i zarządzanie nimi. "Wciskanie przycisków odtwarzacza podczas jazdy może sprawić pewne trudności, zwłaszcza przy dużych prędkościach" - przekonuje Ross Blanchard, przedstawiciel firmy.

Zakończenie prac nad technologią planowane jest najpóźniej w roku 2006 r. Przedstawiciele Gracenote zapowiadają w tym celu zacieśnienie współpracy w 2005 r. zarówno z producentami sprzętu jak i koncernami samochodowymi.

Zamierzenia firmy są kolejnym dowodem na to, że muzyczny rynek wciąż uważa odtwarzanie muzyki na urządzeniach cyfrowych w samochodach za niezagospodarowaną niszę. Obecnie niektórzy producenci aut, jak choćby Daimler-Chrysler i Volvo, w których samochodach wykorzystywane są odtwarzacze iPod, implementują przyciski funkcyjne tych urządzeń w kierownicach.


Zobacz również