Samochodowy system wykrywania alkoholu

Koncern Toyota pracuje nad systemem, który uniemożliwi pijanej osobie uruchomienie silnika samochodu. Odpowiednie czujniki zostaną umieszczone w kierownicy - tak długo, jak w pocie osoby ją dotykającej będzie wykrywany alkohol, jazda nie będzie możliwa.

Japoński producent planuje zastosowanie nowej technologii przed końcem 2009 roku. Przedstawiciele Toyoty mają nadzieję, że w miarę spadku cen nowej technologii, będzie się ona upowszechniała.

Dodatkowo system ma reagować, jeśli zachowanie samochodu na drodze będzie wskazywało, iż za kierownicę usiadła osoba nietrzeźwa, a zamontowana kamera sprawdzi, czy kierowca nie ma rozszerzonych źrenic, które również mogą wskazywać na spożycie alkoholu. Każda z wymienionych cech charakterystycznych spowoduje stopniowe zatrzymanie samochodu.

Nad podobnymi systemami pracują też inni producenci samochodów. Niektóre z nich już są stosowane. W niektórych stanach USA w samochodach kierowców złapanych na jeździe po pijanemu montowany jest alkomat. Dopiero po jego użyciu możliwe jest uruchomienie pojazdu (o ile, oczywiście, urządzenie wykaże zerowy poziom alkoholu we krwi).


Zobacz również