Samochody, kolejki i Star Wars


Star Wars: X-Wing Alliance

Samochody, kolejki i Star Wars
X-Wing Alliance to długo oczekiwana gra Lucas Arts, oparta na trylogii Star Wars. Czas akcji odpowiada drugiej i trzeciej części filmu, czyli po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci przez rebeliantów, a kończy się atakiem na drugą Gwiazdę orbitującą wokół księżyca Endor. Na początku zabawa nie ma wiele wspólnego z filmem, akcja rozwija się wokół rodziny i korporacji Azzameen i jej ciągłej walki z konkurencją, czyli z rodziną Viraxo oraz z Imperium. Ty, młody pilot rodziny Azzameen, wypełniasz różne misje (jest ich aż 50!), które na początku polegają na dostarczaniu zapasów i patrolowaniu statkiem podobnym do słynnego Millennium Falcon, i na razie jedynym zmartwieniem jest Viraxo. Później, w miarę rozkręcania się akcji, Ace Azzameen (tak się nazywasz) zostaje wciągnięty do rebelii i zaczyna latać w misjach bojowych przeciw Imperium. Stopniowo w misjach pojawiają się statki i bohaterowie znani ze Star Wars. Jeśli będziesz wytrwały i przetrwasz do ostatnich misji, to będziesz miał okazję, pilotując Millennium Falcon, wziąć udział w ataku na drugą Gwiazdę Śmierci, co jak wiadomo kończy film "Powrót Jedi".

Dużym atutem jest trzymająca w napięciu ciekawa fabuła, m.in. tajne misje, przemyt ładunku i spektakularne bitwy z Imperium. Grafika i otoczenie robią wrażenie, a mgławice, planety i efektowne eksplozje tworzą niepowtarzalny klimat Star Wars. Przyzwyczaić się trzeba jedynie do sposobu kontroli statku i poznać znaczenia sporej liczby klawiszy funkcyjnych. Dużą przyjemność sprawi znawcom wierność modeli statków kosmicznych i inne detale, jak np. widoczni piloci lub wydobywający się ogień z uszkodzonych statków. Być pilotem i strzelcem w wieżyczce strzelniczej, śledząc wrogie myśliwce przez wirtualny kokpit - to jest to!

Grać można w trybie multiplayer (również przez Internet dzięki dostępowi do Microsoft Gaming Zone) oraz w trybie skirmish jako pilot jednej z walczących drużyn. X-Wing Alliance nie jest zwykłą "strzelanką" w stylu np. Star Wars Rouge Squadron 3D. Jest to raczej symulator kosmiczny podobny do X-Wing vs TIE Fighter, który fanom Star Wars i symulatorów na pewno się spodoba.

Wymagania: P200/32MB RAM, karta graficzna 3D, 275 MB na twardym dysku.