Samochody, kolejki i Star Wars

Co miesiąc jesteśmy zasypywani nowymi pozycjami na rynku gier komputerowych, które oszałamiają rewelacyjną grafiką i animacją, zaskakują świetnymi efektami dźwiękowymi i scenariuszami...


Co miesiąc jesteśmy zasypywani nowymi pozycjami na rynku gier omputerowych, które oszałamiają rewelacyjną grafiką i animacją, zaskakują świetnymi efektami dźwiękowymi i scenariuszami.

Gra nie musi być jednak supernowa, aby była atrakcyjna. Dlatego też w tym miejscu proponujemy gry, które są już od pewnego czasu w sprzedaży, a naszym zdaniem warto w nie zagrać.

Breakneck - samochodowa bitwa

Samochody, kolejki i Star Wars
Breakneck to jedna z ciekawszych gier samochodowych, które pojawiły się niedawno na rynku. Sukces zawdzięcza grafice o niespotykanej jakości. W takich grach właśnie płynność animacji i jakość grafiki często decyduje o tym, czy warto po nie sięgnąć. Sceneria jest w pełni realistyczna, a największe wrażenie robią wiernie odwzorowane drzewa, skały i całe pobocze wzdłuż toru. Dodatkowo cały krajobraz wypełniają najrozmaitsze obiekty: domki, stacje benzynowe, mosty, wiatraki, zagajniki itd., dzięki którym jest jakby milej, gdy 2O-tonowa ciężarówa "wywozi" Twój pojazd wielośladowy gdzieś głęboko w pole.

Jeśli nie odpowiada nam jazda leśną drogą czy po równym asfalcie, zawsze możemy zjechać na wertepy. Do dyspozycji mamy 30 różnych pojazdów: nowoczesne samochody sportowe, klasyczne auta, cieżarówki, gokarty, a nawet stare graty, które z trudem podjeżdżają pod górę. Wszystkie auta są tu ślicznie wymodelowane z uwzględnieniem najmniejszych detali.

Ale w jeździe nie to jest najważniejsze. Dużym utrudnieniem dla ambitnych kierowców jest nie tylko poziom umiejętności przeciwników, ale nieustanne wrażenie, że ich samochody są lepsze i szybsze od naszego. Nie jesteśmy jednak bezsilni, bo wygrywając kolejne wyścigi możemy podwyższać klasę i parametry naszego samochodu.

Dla tych, którym zgodna z przepisami jazda nie wystarcza, wprowadzono kategorię wyścigów polegającą na...eliminacji przeciwników! Miny, rakiety, działka szybkostrzelne, olej, przebijanie opon szpikulcem wystającym z koła naszego auta, granaty i strzelanie gwoździami, to tylko niektóre "instrumenty", które przydadzą się w drodze do mety. Dobrze, że samochody są prawie niezniszczalne i wspomniane zabiegi mają na celu tylko lekkie spowolnienie konkurencji. Dla niektórych graczy jednak lepsza będzie jazda czterdziestoletnim gruchotem albo ciężarówką po zakamarkach stacji benzynowej i trzeba przyznać, że jest to ważna i niespotykana w innych grach samochodowych atrakcja. Bo ile czasu można - gnając 150 km/godz. - rozrzucać miny i strzelać gwoździami?

Zwykłej azdy też nie brakuje, szczególnie, że do dyspozycji mamy kilka kategorii wyścigów i aż 24 tory ze zmienną pogodą. Przestrzenny dźwięk w połączeniu ze śliczną grafiką tworzą miły nastrój, gdy np. jadąc przez las lub wzdłuż rzeczki słyszymy śpiew ptaków czy plusk wody. Ale w sumie nie ma tu miejsca na relaks - pasy trzeba zapiąć i koniecznie uważać - choćby na jadących pod prąd. Breakneck to nie jest zwykła przejażdżka - to walka.

TOCA 2 - myśl a wygrasz!

Samochody, kolejki i Star Wars
Touring Car Racing to wyścigi samochodów osobowych średnej klasy, takich jak np. Ford Mondeo, Honda Accord czy Volvo S40. Ponieważ są to samochody, które widzimy często na ulicach, dużą atrakcją jest nie tylko ściganie się, ale też ich podrasowywanie w garażu i ostra jazda, często jednak kończąca się rozbiciem samochodu (bez skutków ubocznych). Gra zasługuje na uwagę nie tylko dzięki grafice (szczególnie przy szybkich kartach graficznych 3D), ale również dzięki zachowanemu realizmowi dynamiki jazdy. Zewnętrznie samochody są prawie idealną kopią modeli rzeczywistych, a szyby, jak na wyścigi przystało, oklejone są najróżniejszymi reklamami prawdziwych firm. Widać przez nie m.in. wnętrze auta, belki wzmacniające, i samego kierowcę w akcji. Ostrej jeździe towarzyszą: realistyczny pisk opon i wycie silnika, dym z opon oraz kolejne uszkodzenia karoserii, a pokonywanie zakrętów z dużą prędkością kończy się zwykle na trawiastym (szczęśliwie) poboczu.