Samoszyfrujący dysk wymaże dane w sytuacji zagrożenia

Toshiba przedstawiła serię samoszyfrujących dysków twardych, które mogą automatycznie wymazywać dane po podłączeniu ich do nieznanego komputera. Nowe modele dysków japońskiej firmy pozwalają na dostosowywanie, jakie dane i kiedy mają być usuwane.

Modele Toshiba MKxx61GSYG to samoszyfrujące dyski (SED) o formacie 2,5 cala i 7 200 obr / min. Mają znaleźć zastosowanie w komputerach, kopiarkach, drukarkach wielofunkcyjnych i urządzeniach stosowane przez administrację, sektor finansowy, medyczny i inne wymagające ochrony poufnych informacji. Dyski będą dostępne w pojemnościach 160 - 640 GB z 16 MB buforem pamięci. Używają magistrali SATA 2.0, która pozwala na przepustowość 3 Gbit/s.

Przy pierwszym rozruchu, nowe dyski Toshiby i system do którego są podłączane przeprowadzają uwierzytelnienie. Można skonfigurować dyski, by w przypadku jego niepowodzenia odmawiały dostępu lub wykonywały kryptograficzne wymazywanie określonych bloków danych. Proces ten usuwa klucz pozwalający systemowi na odszyfrowanie danych, co trwale uniemożliwia ich odczytanie.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2021 [Ranking]

Nowe dyski używają 256-bitowego algorytmu szyfrowania AES, by chronić dane w spoczynku (data at rest) oraz firmowej technologii wymazywania danych, która korzysta ze specyfikacji Opal od Trusted Computing Group. Pozwala ona na tworzenie polityki uwierzytelniania, tak by dysk mógł określać, kiedy jest podłączony do bezpiecznego systemu.

Dla odrębnych zakresów danych można ustawiać różne rodzaje zabezpieczenia. Szyfrowanie lub trwałe wymazywanie danych w dyskach MKxx61GSYG może dotyczyć konkretnych danych. Przy błędzie uwierzytelnienia lub restarcie zakresy danych na dysku będą traktowane zgodnie z wytycznymi. Firma Toshiba mówi, że jako pierwsza daje taką możliwość.

Testy dla klientów i produkcja rozpocznie się w drugim kwartale roku. Toshiba skupia się na określonych producentach sprzętu i oprogramowania, tak by mogli zintegrować najnowszą technologię wymazywania danych ze swoimi produktami.