Samozasilające się urządzenia już wkrótce na rynku?

Czy wkrótce nie będzie trzeba ładować telefonów komórkowych i odtwarzaczy MP3? Amerykańscy naukowcy dokonali odkrycia, które może zrewolucjonizować branżę technologiczną. Jak zapowiadają, niebawem będzie można pozyskiwać energię elektryczną z samego ruchu lub fal dźwiękowych.

Niebawem będzie można zapomnieć o ładowaniu telefonu komórkowego, laptopa czy odtwarzacza MP3. Profesorowie Pradeep Sharma z University of Houston i Tahir Cagin z Texas A&M University dokonali odkrycia, które pozwoli opracować samozasilające się urządzenia.

Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu sprzętu w ruch tj. noszenia go ze sobą lub przewożenia samochodem. W ten sposób energia elektryczna zostanie automatycznie pobrana z otoczenia. Oczywiście jest to jedynie możliwe w aparatach zbudowanych z konkretnego materiału.

Amerykańscy naukowcy badali tworzywa piezoelektryczne w skali nano. Według ich ustaleń jeżeli długość takiego materiału wynosi ok. 20 nanometrów to równocześnie jego zdolność zamiany energii mechanicznej na elektryczną wzrasta o prawie 100%.

Jak czytamy w serwisie Wikipedia: "Piezoelektryczność to zjawisko generowania potencjału elektrycznego przez elementy poddawane mechanicznemu ściskaniu lub rozciąganiu, lub na odwrót zmiany wymiarów tych elementów na skutek przykładania do nich potencjału elektrycznego. Wielkość potencjału wytworzonego w ten sposób jest wprost proporcjonalna do wielkości przyłożonej siły"

Awangardowy pomysł pary naukowców jest więc możliwy do zrealizowania. Warto wspomnieć, że podobne materiały piezoelektryczne są już wykorzystywane w głośnikach lub alarmach.

W skali nano, materiał może reagować również na zmiany ciśnienia wywoływane np. falami dźwiękowymi. Dla przykładu będzie można naładować telefon komórkowy wyłącznie dzięki prowadzeniu przez niego rozmowy.