Samsung - 21" organicznego wyświetlacza

Koncern Samsung Electronics zaprezentował prototypowy wyświetlacz OLED (organic light-emitting diode) o przekątnej 21". Zdaniem przedstawicieli firmy, jest to największy taki wyświetlacz zaprezentowany do tej pory.

Technologia OLED bazuje na zjawisku zwanym elektroluminescencją - polega ono na tym, że pewne cząstki organiczne emitują światło, gdy płynie przez nie prąd. Takie wyświetlacze mają kilka istotnych zalet: są od wyświetlaczy LCD tańsze, cieńsze i łatwiejsze do wyprodukowania.

Protytyp 21-calowego wyświetlacza OLED firmy Samsung

Protytyp 21-calowego wyświetlacza OLED firmy Samsung

Jak do tej pory wyświetlacze OLED stosowano przede wszystkim tam, gdzie potrzebne były niewielkie ekrany - w telefonach komórkowych, cyfrowych aparatach czy handheldach. Samsung twierdzi, że jest pierwszą firmą, której udało sie wyprodukować wyświetlacz na tyle duży, by mógł zostać zastosowany w telewizorach czy monitorach.

Zaprezentowany przez Samunga 21-calowy wyświetlacz OLED charakteryzuje się rozdzielczością WUXGA (1920x1200 pikseli) i kontrastem 5000:1. Terminu wprowadzenia urządzenia do masowej produkcji na razie nie podano.


Zobacz również