Samsung: 2560 x 1600 pikseli na 10-calowym LCD dla tabletów

Samsung zaprezentuje w przyszłym tygodniu nowy 10-calowy wyświetlacz LCD. Urządzenie wyróżnia się na tle konkurencyjnych produktów wysoką rozdzielczością. Koreańskiemu producentowi udało się bowiem na tak małej przestrzeni zmieścić ponad 4 miliony pikseli!


Budowa odpornego na zginanie wyświetlacza AMOLED Samsunga (źródło: Kwon i inni, 2011, American Institute of Physics)

Budowa odpornego na zginanie wyświetlacza AMOLED Samsunga (źródło: Kwon i inni, 2011, American Institute of Physics)

Polecamy:

Zobacz też:

Dzisiaj mieliśmy już okazję pisać o nowym prototypowym ekranie dotykowym Samsunga, który może być wielokrotnie składany bez obawy o jakiekolwiek uszkodzenia. Koreański producent nie zasypia jednak gruszek w popiele i już w przyszłym tygodniu na SID Display Week 2011 International Symposium (17-19 maj, Los Angeles) przedstawi kolejny interesujący wyświetlacz, który wręcz poraża wysoką rozdzielczością.

Niespotykana gęstość pikseli w nowym wyświetlaczu Samsunga

Urządzenie, które przeznaczone jest na rynek tabletów, wyposażone zostało w 10,1-calowy panel zbudowany w oparciu o technologię PenTile RGBW, dzięki której poza standardowymi subpikselami w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB), został wzbogacony o dodatkowy biały subpiksel (W).

Panel oferuje wręcz niewiarygodną rozdzielczość wynoszącą aż 2560 x 1600 pikseli! Cechuje go więc gęstość na poziomie 300 ppi (pixels per inch - pikseli na cal), co oznacza, że praktycznie nasze oko nie będzie zdolne do wychwycenia pojedynczych pikseli. Dla porównania, 24-calowy monitor LCD, który wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, może się pochwalić gęstością na poziomie zaledwie około 94 ppi.

Prototypowy ekran to jednak nie tylko ogromna ilość pikseli, ale również niewielki pobór prądu.

“PenTile to jedyna technologia wyświetlaczy, która pomimo tego, że zapewnia dwukrotnie większą rozdzielczość niż Full HD, zużywa w porównaniu do standardowych LCD RGB 40 procent mniej energii" - zachwala swój produkt dr. Sungtae Shin z Samsung Electronics.

Warto dodać, że nowy wyświetlacz zapewnia również jasność na poziomie 300 cd/m2 (w trybie pracy na zewnątrz jej poziom może zostać zwiększony do 600 cd/m2) oraz możliwość prezentowania obrazu charakteryzującego się skalą barw odpowiadającą 72% standardu NTSC (w standardowych tabletach mamy do czynienia z paletą barw odpowiadającą mniej więcej 55% standardu NTSC).

Gotowy na iPada 3?

Wielu obserwatorów zastanawia się, czy nowy wyświetlacz nie został zaprojektowany specjalnie z myślą o kolejnym iPadzie. Apple prezentując następcę iPhone’a 3 wyposażyło go przecież w wyświetlacz cechujący się znacznie większym zagęszczeniem pikseli. Być może właśnie tak samo będzie z kolejną generacją "jabłkowego" tabletu.

Warto przypomnieć, że na początku tego roku pojawiły się bowiem spekulacje, że iPad 3 będzie dysponował ekranem o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, czyli dwukrotnie większej niż oferuje iPad i iPad 2. Gdyby tak faktycznie było, Samsung musiałby "zejść" z rozdzielczością, aby spełnić wymagania Apple.

Dostępność nowych wyświetlaczy

Samsung planuje udostępnić nowy panel producentom sprzętu pod koniec tego roku. Pierwsze urządzenia z niego korzystające powinny więc pojawić się na początku roku przyszłego.

_____

Warto również zastanowić się nad tym, w jakie podzespoły trzeba będzie wyposażyć nowe tablety, aby w pełni wykorzystały możliwości ekranu Samsunga. Interesujące jest również, jaki ten zabieg będzie miał wpływ na ich cenę.