Samsung: 5 megapikseli w komórce do końca 2005 roku

Przedstawiciele koncernu Samsung ogłosili ambitne plany wprowadzenia przed końcem 2005 roku na rynek telefonu komórkowego z wbudowanym aparatem cyfrowym, dysponującym 5-megapikselową matrycą.

Pomimo, iż możliwości aparatów cyfrowych w telefonach komórkowych są obecnie dość ograniczone, a ich produkcja jest droższa w porównaniu z tradycyjnymi 'cyfrówkami', przedstawiciele Samsunga twierdzą, że ponad 75% sprzedanych w tym roku aparatów cyfrowych będzie stanowiły właśnie te zamontowane w komórkach.

Na tym jednak nie kończą się plany Samsunga - koncern zamierza wprowadzić na rynek nowe modele telefonów, które pozwolą na rejestrowanie wideo i oglądanie telewizji w systemiem VoD (video on demand). Dla przykładu model p777 posiada aż 100 MB wbudowanej pamięci, która może posłużyć do pobierania i odtwarzania muzyki w formacie MP3, a także materiałów wideo. Tymczasem model a890 charakteryzuje się dużym wyświetlaczem przystosowanym do oglądania strumieniowej transmisji wideo.

Telefon komórkowy Samsunga o symbolu a800 będzie pierwszym urządzeniem z matrycą CDMA o rozdzielczości 2 megapikseli, który trafi na rynek amerykański. W planach jest już egzemplarz z 3,5-megapikselowym sensorem, a pod koniec 2005 roku 5-megapikselowym. Przedstawiciele firmy twierdzą, iż w przyszłości tego typu urządzenia będą gabarytami przypominać tradycyjne aparaty cyfrowe. Czy zatem zamiast kupować komórkę z cyfrówką będziemy wkrótce kupować cyfrówkę z komórką?


Zobacz również