Samsung: 640 x 480 na 3 calach

Samsung poinformował o wyprodukowaniu pierwszego 3-calowego wyświetlacza LCD, który potrafi pokazać obraz o rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Urządzenie ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w kamerach oraz aparatach cyfrowych. Obecnie większość stosowanych w nich wyświetlaczy charakteryzuje się rozdzielczością 320 x 240 pikseli.

Wprowadzenie nowego typu wyświetlacza będzie wymagało też przeprowadzenia pewnych zmian przez samych producentów kamer i aparatów. Obecnie korzystają one ze standardu ITU-R601, który powstał z myślą o wyświetlaczach CRT pracujących z częstotliwością 30 herców. Standard ten jest niekompatybilny z wyświetlaczami LCD, które pracują z częstotliwością 60 Hz. W związku z tym producenci aparatów musza uciekać się do pewnych sztuczek, takich jak kompresja obrazu czy manipulowanie samym sygnałem. Działają one jednak tylko w wypadku wykorzystywania LCD o rozdzielczości 320 x 240 lub mniejszej.

Trzycalowy wyświetlacz Samsunga pracuje z częstotliwością 30 Hz, dzięki czemu można będzie przekazywać obraz bezpośrednio, bez konieczności stosowania dodatkowych elementów. Samsung zastosował też technologię, która zapobiega migotaniu obrazu, a że do 30-hercowego odświeżania potrzebne jest mniej energii niż do 60-hercowego, zastosowanie nowego wyświetlacza przyniesie same korzyści.

Miniaturowy LCD koreańskiej firmy charakteryzuje się ponadto kontrastem 350:1, jasnością rzędu 300 nitów, potrafi wyświetlić 260 tysięcy kolorów, a jego kąt widzenia wynosi 75 stopni w poziomie, 45 stopni z góry i 55 stopni z dołu.