Samsung: 8 GB dla komórek

Koncern Samsung Electronics zaprezentował pierwsze próbne egzemplarze nowych, 8-gigabajtowych modułów pamięci flash z serii moviNAND, przeznaczonych do montażu w telefonach komórkowych.

Przedstawiciele firmy mówią, iż moduły przeznaczone są przede wszystkim do telefonów wyposażonych w rozbudowane funkcje multimedialne - np. możliwość odtwarzania plików wideo lub audio. Z deklaracji rzecznika Samsunga wynika, że masowa produkcja układów moviNAND o pojemności 8 GB może się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Co ważne, chipy wyposażono w standardowy interfejs MMC (MultiMedia Card) - dzięki czemu producenci telefonów będą mogli łatwo i stosunkowo tanio montować je w swoich urządzeniach. Wykorzystanie standardu MMC pozwoliło również na zapisywanie i odczytywanie danych na nowych układach z prędkością 52 MB/s - czyli dwukrotnie szybciej niż w przypadku zaprezentowanych po koniec ubiegłego roku 4-gigabajtowych modułów moviNAND.

Warto przypomnieć, że Samsung rozpoczął produkcję układów z serii moviNAND we wrześniu 2007 r. - na początku były to moduły o pojemności 1 i 2 GB.