Samsung Dex, czyli jak łatwo zamienić Galaxy S10 w PC

Za pomocą Samsung Dex możesz w łatwy sposób zamienić swojego smartfona Galaxy w komputer PC.


Samsung DeX to rozwiązanie programowo-sprzętowe pozwalające podpiąć telefon do urządzeń peryferyjnych oraz monitora i pracować na nim jak na komputerze PC. Rozwiązanie zostało po raz pierwszy zaprezentowane podczas premiery Galaxy S8 w kwietniu 2017 roku. DeX to skrót od Desktop Experience. Wraz z zaprezentowaniem rozwiązania DeX Samsung wprowadził na rynek stację dokującą DeX Station. Posiada ona w sobie port USB typu C do łączności ze smartfonem, port Ethernet, HMI 2.0 oraz dwa porty USB 2.0 typu A. Samsung Dex współpracuje także z hubami USB typu C innych producentów. Po podłączeniu kompatybilnego urządzenia poprzez stację dokującą Dex Station lub hub do monitora oraz urządzeń peryferyjnych - klawiatury oraz myszy mamy możliwość korzystania z interfejsu przypominającego ten znany z komputerów PC.

Kompatybilność

Rozwiązanie Samsung DeX kompatybilne jest z wybranymi flagowymi urządzeniami koreańskiego producenta:

  • Galaxy S10e/S10/S10+
  • Galaxy S9/S9+
  • Galaxy S8/S8+
  • Galaxy Note 8
  • Galaxy Note 9
  • Galaxy Tab S4

Aby skorzystać z DeX musimy spełnić także kilka innych wymagań: aby uruchomić tryb DeX smartfon musi być podłączony do zewnętrznego wyświetlacza za pomocą kabla HDMI. Korzystanie z dedykowanego kabla DeX Cable jest dostępne tylko po aktualizacji do systemu Android w wersji 9.0 Pie.

 Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Funkcjonalność

Microsoft Word w trybie DeX

Microsoft Word w trybie DeX

Samsung DeX zamienia interfejs użytkownika w ten znany z komputerów PC. Nadal mamy dostęp do wszystkich aplikacji i plików zainstalowanych na naszym urządzeniu. Dodatkowo fabryczne preinstalowane aplikacje oraz większość aplikacji ze sklepu Play możemy uruchomić w trybie pełnoekranowym. Część z nich udostępnia specjalny tryb dla interfejsu DeX. Przykładowo pakiet biurowy Microsoft Office wygląda niemal identycznie jak ten znany z systemu Windows. Oferuje również większą funkcjonalność niż wersja mobilna i możliwość wyświetlania prezentacji. Dex jest także w pełni zintegrowany z usługami Google - w tym z Asystentem Google.

Asystent Google w DeX

Asystent Google w DeX

Podczas korzystania z Dex nadal mamy możliwość korzystania ze standardowego interfejsu na urządzeniu podpiętym do stacji dokującej lub Dex Cable. Istnieje również możliwość przeprowadzania połączeń oraz odbierania i wysyłania wiadomości SMS w trybie DeX.

Przeglądarka plików

Przeglądarka plików

W urządzeniach z zainstalowanym systemem operacyjnym Android w wersji 8.0 Oreo lub nowszym istnieje możliwość wykorzystania ekranu smartfona jako touchpad oraz użycia klawiatury ekranowej. Dzięki temu można szybko podpiąć urządzenie do zewnętrznego monitora lub projektora bez dodatkowych akcesoriów.

Samsung DeX jest w pełni zintegrowany z systemem zabezpieczeń DeX oraz umożliwia dostęp do Samsung Pass i bezpiecznego katalogu.

Przeglądarka plików

Przeglądarka plików

Jak działa DeX?

Widok przełączania aplikacji

Widok przełączania aplikacji

Po podłączeniu do monitora, DeX wyświetla pulpit znany z komputerów PC o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Od 2018 roku pojawiło się wsparcie dla monitorów o rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli Skróty do ulubionych aplikacji pojawiają się pionowo po lewej stronie, a aplikacje są otwierane na doku na dole. Przesuń myszką po zadokowanych aplikacjach, a zobaczysz podgląd aktywności w zasięgu ręki .Nadal korzystasz z systemu Android, więc na dole po prawej stronie pulpitu widać pełną belkę powiadomień.

Spotify w DeX

Spotify w DeX

Dopóki nie masz potrzeby korzystania ze specjalistycznego lub wymagającego oprogramowania, jak CAD czy dedykowane systemy CMS DeX zaskakująco dobrze potrafi zastąpić klasyczny komputer PC. Pomimo naszych obaw nawet na Galaxy S8 wszystko działa płynnie, a cały interfejs jest bardzo szybki i responsywny. Dopiero po uruchomieniu kilku aplikacji można zauważyć drobne spowolnienia i przycięcia animacji. Sytuacje te nie występują w nowszych urządzeniach z większą ilością pamięci operacyjnej RAM.

Błąd w tłumaczeniu w Galaxy Store

Błąd w tłumaczeniu w Galaxy Store

Testowaliśmy wiele aplikacji takich jak: aplikacje Google, Google Docs, pakiet biurowy Office, Spotify, aplikacje bankowe, SMS, Telefon, Squid, Feedly, Instagram, Facebook, Messenger i każda z aplikacji współpracowała z DeX. Zdarzają się jednak wyjątki w mniej popularnych programach

Nie wszystkie aplikacje są jednak kompatybilne

Nie wszystkie aplikacje są jednak kompatybilne

Co ciekawe bez problemu można korzystać z narzędzi do obróbki takich jak np. Adobe Photoshop Lightroom.

Co można ulepszyć?

Z pewnością chcielibyśmy w przyszłości zobaczyć wsparcie dla wielu monitorów. Ciekawym rozwiązaniem byłaby również możliwość bezprzewodowego przesyłania obrazu w DeX na monitor.

Podsumowanie

Chrome wygląda podobnie do tego z systemu Windows 10

Chrome wygląda podobnie do tego z systemu Windows 10

Samsung DeX dla flagowych smartfonów i tabletów z linii Galaxy to zaskakująco dobre rozwiązanie. Oferuje możliwość pracy w desktopowym interfejsie o rozdzielczości nawet do 2560 na 1440 pikseli i daje dostęp do niezwykle wydajnej pracy z wieloma aplikacjami na raz. DeX wspiera pakiet biurowy Google oraz Office, a także aplikacje od Adobe. Całość jest bardzo dobrze zoptymalizowana i działa dobrze nawet na starszych urządzeniach.