Samsung: Elpida i 25 nm pamięci DRAM? To bardzo wątpliwe!

Kilka dni temu japońska firma Elpida Memory poinformowała o zakończeniu prac nad 25-nanometrowym procesem technologicznym, w którym zamierza produkować pamięci DRAM. Koreański Samsung wątpi jednak w prawdziwość tych doniesień.

Na początku tygodnia firma Elpida Memory poinformowała, że zakończyła prace nad 2-gigabitowymi chipami DDR3 korzystającymi z nowej, 25-nanometrowej technologii. Japoński producent zadeklarował, że zamierza rozpocząć ich masową produkcję w lipcu tego roku.

Na doniesienia te zareagował koreański Samsung. Zdaniem prezesa Semiconductor Business w Samsung Electronics, Kwon Oh-hyuna, jest zdecydowanie za wcześnie, aby przyznać, że Elipida wyprzedziła jego firmę w wyścigu, którego celem jest rozwijanie tak zaawansowanych pamięci. Poddał pod wątpliwość deklaracje japońskiego producenta stwierdzając, że jedynie faktyczne rozpoczęcie produkcji 25-nanometrowych pamięci DRAM go przekona.

Zobacz również:

  • Jeden z najciekawszych średniopółkowców Samsunga nie otrzyma kolejnej dużej aktualizacji systemu
  • AMD Zen 4 - data premiery, ceny, specyfikacja techniczna [26.09.2022]

Kwon Oh-hyun zwrócił również uwagę na fakt, że obecnie większość z produktów Elpidy opartych jest na 50-nanometrowym procesie technologicznym, podczas gdy Samsung korzysta przede wszystkim z technologii 40 i 35 nanometrów.

Ponadto przypomniał, że jego japoński konkurent w 2009 roku deklarował stworzenie 40-nanometrowych produktów, które do tej pory są praktycznie niewidoczne na rynku. Co więcej, rok temu, podobnie jak to ma miejsce obecnie, obiecał rozpoczęcie dostaw 30-nanometrowych pamięci DRAM, których ciągle nie ma.

Deklaracja Elpidy bardzo zdenerwowała szefów Samsunga, którzy otwarcie wątpią w możliwości technologiczne japońskiego producenta. Pozostaje nam więc spokojnie poczekać do lipca i sprawdzić, czy podejrzenia Kwon Oh-hyuna były słuszne.