Samsung Exynos 1080 oficjalnie - 5 nm procesor trafi do Vivo i Xiaomi

Samsung zaprezentował nowy procesor, który znajdzie zastosowanie w chińskich smartfonach. Czy ekspansja Exynosa poza urządzenia Samsunga to dobry ruch?

Samsung powraca do dawnej strategii. Od dłuższego czasu wiemy, że układy Exynos ponownie trafią do chińskich smartfonów. Samsung po cichu zaprezentował nowy układ - Exynos 1080. Premiera nieprzypadkowo odbyła się w Chinach. Najnowszy procesor dedykowany jest dla chińskich producentów. Chip wykonano w ultranowoczesnym 5 nm procesie technologicznym.

Procesor Samsung Exynos 1080

Procesor Samsung Exynos 1080

Exynos 1080 to ośmiordzeniowy procesor wyposażony w rdzenie Cortex-A78 oraz Cortex-A55. Samsung twierdzi, że wydajność w porównaniu do poprzednich chipów wzrosłą nawet o 50%, a wydajność wielordzeniowa podwaja wyniki uzyskane przez poprzednie układy.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Intel opublikował niespodziewaną aktualizację swoich procesorów. O co chodzi?

Chipset wyposażono również w nowy układ graficzny Mali-G78, który obsługuje wyświetlacze FullHD+ przy 144 Hz częstotliwości odświeżania lub QHD+ przy 90 Hz częstotliwości odświeżania.

Układ Exynos 1080 posiada zintegrowany procesor neuronowy obsługujący do 5,7 miliarda operacji na sekundę. Chip obsługuje aparaty o rozdzielczości do 200 MP. Łącznie smartfon będzie mógł posiadać aż sześć obiektywów. Nie mogło zabraknąć modemu sieci 5G, Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.2.

Samsung pochwalił się, że układ Exynos 1080 po raz pierwszy zostanie wykorzystany w smartfonie firmy Vivo na początku przyszłego roku. Bardzo możliwe, że w przyszłości Exynos 1080 trafi pod maskę smartfonów Xiaomi oraz Oppo. Samsung nie będzie produkować własnych smartfonów Galaxy z układem Exynos 1080.

Zobacz najnowsze informacje o Samsungu Galaxy S21.

Źródło: neowin.net


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: